Američki Vrhovni sud donio je odluku da se antidiskriminacijski zakoni primjenjuju i na homoseksualne i transrodne osobe, u velikoj pobjedi aktivista za ljudska prava koji su željeli osigurati da ljudi mogu podnijeti tužbu ako dobiju otkaz zbog svoje seksualne orijentacije.
Konzervativni suci protiv
Odluka donesena sa 6 glasova ''za'' i 3 ''protiv'' znači da se Zakon o sprječavanju diskriminacije na radnome mjestu na temelju spola odnosi i na seksualnu orijentaciju. Iza tri glasa koja se nisu složila s primjenom zakona stoje konzervativni suci.
Većinsko mišljenje izrekao je sudac Neil Gorsuch, kojeg je postavio predsjednik Donald Trump. Tri tužbe podnijeli su pojedinci koji su bili otpušteni nakon što su otkrili svoje homoseksualne ili transrodne identitete. Samo jedan od njih, Gerald Bostock, je i danas živ.
"To nije upitno: LGBTQ su zaštićeni od diskriminacije na radnome mjestu", tvitao je Američki savez za civilne slobode (ACLU), koristeći akronim za gay, lezbijske, biseksualne, transrodne i queer ljude. Ova grupa za pravnu pomoć predstavljala je dva slučaja.
Bostock je bio otpušten s dugotrajnog posla u Georgiji kao koordinator Službe za pomoć djeci nakon što se pridružio gay sportskom klubu.
Kako navode američki mediji, očekuje se da će ova odluka imati velik utjecaj na oko 8,1 milijuna zaposlenih LGBT osoba diljem zemlje zato što te osobe u većini država nisu zaštićene od diskriminacije na radnome mjestu. Procjenjuje se da u SAD-u živi 11,3 milijuna LGBT osoba, pokazuju podaci Instituta Williams.