Nakon eksplozije u Bejrutu društvenim mrežama počela je kružiti snimka koja sugerira da je eksplozija rezultat napada projektilom.
Lažni video na Twitteru video je podijeljen više od 7 tisuća puta, a objavljivan je i na Facebooku i YouTube. U jedan dan pogledan je oko 350 tisuća puta.
Za snimku se vrlo brzo utvrdilo kako je lažna.
"Neke traljave snimke tvrde da pokazuju dokaz projektila koji je pogodio bejrutsku luku, što je navodno prouzročilo eksploziju. Evo brze usporedbe 'termalnog' lažnog videa s originalnim videom pri normalnoj brzini, 1/2 i 1/4 normalne brzine", napisao je Jake Goldin, producent iz portala Newsy i neovisne istraživačke stranice Bellingcat.
Inače, u eksploziji koja je 4. kolovoza pogodila libanonsku prijestolnicu poginulo je više od 220 ljudi, objavio je u ponedjeljak guverner grada Marwan Abboud, a prenosi BBC, dodavši da se 110 ljudi i dalje vode kao nestali.
Ozlijeđeno je više od 6000 stanovnika, a veliki dijelovi grada su uništeni. Domove je izgubilo više od 300 tisuća ljudi, a dužnosnici procjenjuju da ukupna šteta iznosi oko 15 milijardi dolara.
Libanon je i prije te katastrofe bio pogođen dubokom ekonomskom krizom, pogoršanom pandemijom koronavirusa.
Prosvjednici su izašli na ulice libanonske prijestolnice i u ponedjeljak, a neki od njih su bacali kamenje na pripadnike snaga sigurnosti koji čuvaju pristup zgradi parlamenta. Policija je odgovorila suzavcem, a ti prosvjedi najveći su u Libanonu od listopada.