Dopisnici Guardiana iz glavnog grada Kube izvijestili su da ova zemlja tri desetljeća ne pamti tako velike proteste kao što su bila ona dva na kojima se okupilo po nekoliko stotina nezadovoljnih Kubanaca u gradiću San Antonio de los Banos na zapadu i Palma Soriano na istoku zemlje.
Vijesti o tome ubrzo su se proširile internetski mobitelima milijuna Kubanaca i uskoro je došlo i do protesta, kako navode dopisnici, nekoliko tisuća građana u Havani. Okupljeni su hodali kroz grada i skandirali "domovina i život", te "sloboda".
Pojedine agencijske fotografije pokazuju prevrnute automobile, među kojima najmanje jedan policijski, i koškanja s policijom.
"Ovdje sam zbog gladi, zbog toga što nema lijekova, zbog nestanaka električne energije, zato što nedostaje svega", citirali su reporteri muškarca kojega su opisali da izgleda kao da je u 40-ima i koji se nije htio predstaviti imenom.
On je dodao i: "Želim potpunu promjenu, promjenu vlasti, višepartijske izbore i kraj komunizma."
Prosvjednicima su se suprotstavili policajci u uniformama i u civilu, koji su stotine prosvjednika, mnoge i na silu, odvukli u policijske automobile. I dok su prosvjednici trgali dijelove pločnika i njima gađali policajce, ovi su im uzvraćali suzavcem u spreju i pendrecima.
Vrlo brzo tisuće građana organizirale su se u protuproteste, kako se može zaključiti iz izvještaja, najmasovnije u Havani.
Pozivaju "revolucionare"
Der Spiegel je prenio izvještaj AFP-a, gdje se citira svjedokinja u Santiagu de Cubi:
"Oni protestiraju protiv krize, protiv toga što nema namirnica
niti lijekova, što se sve mora kupovati u dućanima u kojima se
plaća devizama. A ima toga još i još…"
AFP navodi i to da Havanom patroliraju vozila sigurnosnih snaga,
oboružana strojnicama.
Oko 15 sati po lokalnom vremenu prekinut je televizijski program kako bi predsjednik Miguel Diaz-Canel građanima poručio da je su protesti organizirani iz SAD-a preko društvenih mreža i uz pomoć "militanata" u samoj Kubi.
Rekao je da se daljnje "provokacije" neće tolerirati, da će "destabilizacija zemlje naići na revolucionarni odgovor":
"Pozivamo sve revolucionare ove zemlje, sve komuniste, da izađu na ulice."
Obama vodio jednu, Trump drugu politiku
Protuvladini prosvjednici pokušali su zauzeti neke ključne točke u centru Havane, ali ih je u tome spriječila policija. Vlasti ih optužuju i za to da su "plaćenici SAD-a koji na 'promociju demokracije' u toj zemlji godišnje troši 20 milijuna dolara".
Protuprosvjednici su se, navode izvještaji, okupljali u tisućama. Prvi izvještaji fotoagencija doveli su do male zabune, zbog čega je AP naknadno objavio ispravak da masovna okupljanja na pojedinim fotografijama nisu protesti, nego protuprotesti, okupljanja građana koji su davali podršku vlastima u Havani.
Kriza se na Kubi posebno pogoršala od izbijanja pandemije. Kubansko gospodarstvo i društvo pod ogromnim su pritiskom otkako je prije dvije godine bivši američki predsjednik Donald Trump odredio novih dvjestotinjak sankcija ovoj zemlji, što je bio potez koji se naveliko kritizirao i u SAD-u.
Barack Obama je, primjerice, tijekom osam godina svoja dva mandata prethodno ostvario određen napredak u odnosima s Kubom, koristeći se u puno većoj mjeri uspostavljanjem poslovnih, gospodarskih i inih veza.
Iz SAD-a zasad se oglašavaju samo niži Bidenovi ljudi
Najnoviji protesti nezabilježeni su po masovnosti još otkako se nekoliko desetaka tisuća Kubanaca 1994. okupilo potaknuo ekonomskom krizom prouzročenu u toj zemlji raspadom SSSR-a.
Administracija Joea Bidena na proteste još nije službeno reagirala, ali je zanimljivo da je savjetnik Joea Bidena za sigurnosna pitanja Jake Sullivan događanja na Kubi komentirao na Twitteru. Slijedila je i reakcija Julie Chung, pomoćnice tajnika za države zapadne hemisfere.
U oba slučaja bila je riječ o osvrtima da je riječ o mirnim protestima, izazvanima nestašicama, te da je pravo na okupljanje dijelom prava na slobodu govora.
Sullivan je usto napisao i: "SAD podržava slobodu izražavanja i okupljanja diljem Kube i snažno ćemo osuditi svako nasilje prema mirnim prosvjednicima."