KRIZA U ŠPANJOLSKOJ NA VRHUNCU: /

Premijer Rajoy Kataloncima prijeti aktivacijom članka 155 Ustava, a to bi značilo katastrofalne posljedice

Image
11.10.2017.
18:41
VOYO logo

Kriza u Španjolskoj dosegnula je vrhunac u utorak kad je katalonski predsjednik Carles Puigdemont proglasio jednostranu deklaraciju o nezavisnosti Katalonije, potpisanu, ali “odgođenu” u očekivanju dijaloga s Madridom.

Image
HITAN SASTANAK U MADRIDU: /

Kakav će odgovor španjolska vlada dati na konfuzne poruke iz Katalonije?

Image
HITAN SASTANAK U MADRIDU: /

Kakav će odgovor španjolska vlada dati na konfuzne poruke iz Katalonije?

Drugim riječima, Puigdemont neće odustati od ocjepljenja, ali ono je zasad odgođeno i bit će provedeno kroz pregovore s Madridom koji bi se trebali dogoditi u narednim tjednima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U međuvremenu, španjolski premijer Rajoy, Puigdemonta optužuje za zbunjivanje javnosti te je najavio moguću suspenziju katalonske političke autonomije koju Madridu omogućuje pozivanje na članak 155 španjolskog Ustava.

Image

"Kabinet se složio da formalno zatraži od katalonske vlade da potvrdi je li ili nije proglasila neovisnost", rekao je Rajoy u televizijskom obraćanju, dodajući da je katalonska vlada namjerno stvorila konfuziju oko onoga što želi postići.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Kataloniji bi mogli izbiti žestoki neredi

Članak 155 španjolskog ustava daje pravo korištenja svih mjera potrebnih da se očuva integritet države, što znači i mogućnost primjene sile. No, prije nego što se španjolska vlada pozove na spomenuti članak, potreban je formalan zahtjev za odvajanjem.

"Odgovor katalonskog predsjednika odredit će buduće događaje, u sljedećih nekoliko dana, rekao je Rajoy, dodajući da će nastaviti djelovati na “oprezan i odgovoran” način.

"Kao zemlja se što prije trebamo vratiti u normalu", rekao je.

Rajoy, koji se danas obratio parlamentu, bit će prvi španjolski premijer koji će najvjerojatnije poduzeti drastičan korak pozivanja na članak 155 Ustava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Taj članak u Ustavu stoji od 1978. i omogućuje središnjoj vladi u Madridu da preuzme kontrolu nad autonomnim regijama ako "one ne ispunjavaju obveze nametnute ustavom ili drugim zakonima" te ako "djeluju na način koji ozbiljno ugrožava opći interes Španjolske ".

Image
Foto: AFP /PAU BARRENA

A man holds a Catalan pro-independence 'Estelada' flag in Barcelona during a general strike in Catalonia called by Catalan unions on October 3, 2017. Large numbers of Catalans observe a general strike today to condemn police violence at a banned weekend referendum on independence, as Madrid comes under growing international pressure to resolve its worst political crisis in decades. / AFP PHOTO / PAU BARRENA

DAN ODLUKE U KATALONIJI: Cijeli svijet čeka govor predsjednika Puigdemonta, hoće li proglasiti neovisnost?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Unatoč tome što Rajoy zagovara mir i povratak zemlje "u normalu", aktiviranje članka 155 moglo bi izazvati građanske nemire te žestoke pa i nasilne prosvjede u Kataloniji, gdje su napetosti još uvijek velike, kao i sjećanje na izrazito nasilnu reakciju španjolske vlasti na referendumu o neovisnosti Katalonije.

Nakon što je zaprijetio člankom 155, Rajoya je oporbena ljevica zasula kritikama poručivši mu neka posegne za političkim prijedlozima kako bi riješio krizu. Ljevica ga optužuje da je izravno odgovoran za katalonsku krizu jer je na poticaj njegove Narodne stranke (PP) 2010. godine djelomično ukinut Statut autonomije Kataloniji.

Rajoy je u polusatnom govoru od srijede u parlamentu odbacio različite ponude posredovanja između središnje vlade u Madridu i pokrajinske u Kataloniji jer smatra da nema mjesta medijaciji između zakona i nepoštivanja zakona.

"Posredovanje nije moguće između demokratskog zakona i neposluha, nezakonitosti", rekao je Rajoy dodavši kako "katalonski zagovornici neovisnosti pričaju "bajke", skreću u "radikalnost, neposluh i kaos dosad neviđen u novijoj povijesti" Španjolske".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ustavni sud suspendirao referendum

Na referendumu održanom 1. listopada gotovo se 90 posto izašlih odlučilo za neovisnost, tvrde katalonski dužnosnici.

Madrid taj referendum smatra ilegalnim, a španjolski ustavni sud ga je suspendirao. Protivnici neovisnosti u velikom su broju bojkotirali glasanje na koje je izašlo 43 posto birača, a postoje i izvještaji o nepravilnostima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Španjolska policija pokušala je spriječiti birače da izađu na birališta, ponekad nasilno, što je izazvalo kritike međunarodne zajednice.

Obraćajući se svim stanovnicima Španjolske, Katalonac je rekao: “Mi nismo kriminalci, luđaci, pučisti. Mi nismo sišli s uma. Mi smo normalni ljudi koji samo žele birati”.

“Ne očekujte od mene bilo kakve prijetnje, ucjene ili uvrede. Ovo je veoma ozbiljno pitanje”, rekao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Španjolska je podijeljena na ovom pitanju

ŠTO AKO KATALONIJA U UTORAK PROGLASI NEOVISNOST: ‘Madridu preostaje jedan potez, a to bi bila katastrofa s iznimno visokim stupnjem nepoznanice’

“Svi smo dio iste zajednice i zajedno moramo ići naprijed. Jedini put prema tome su demokracija i mir”, naglasio je katalonski čelnik pred zastupnicima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Istaknuo je i kako se Kataloniji ne dopušta pravo na samoodređenje te da ta regija plaća previše poreza središnjoj vlasti u Madridu.

Dugogodišnja težnja za neovisnosti podijelila je Španjolsku, ostavljajući zemlju suočenu s najvećom prijetnjom nacionalnom jedinstvu, nakon Francove smrti i uvođenje demokracije '75.

Brojne banke i poslovni subjekti već su najavili svoj odlazak iz Katalonije zbog neprestane neizvjesnosti koja im otežava poslovanje.

pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo