Stotine borbenih zrakoplova, uključujući dvadesetak nevidljivih lovaca, započeli su u ponedjeljak zajedničku vojnu vježbu Sjedinjenih Američkih Država i Južne Koreje na Korejskom polotoku.
Masivna vojna suradnja SAD-a i Južnokorejaca dolazi u tjednu nakon što je Sjeverna Koreja testirala svoje najmoćnije nuklearno oružje ikad, interkontinentalnu balističku raketu koja je sposobna ciljati bilo koji kutak američkog teritorija, uključujući i istočnu obalu.
Petodnevna vojna vježba Budni As
Petodnevna vojna vježba, kodnog imena Budni As, za cilj ima poboljšati savezničku ratnu sposobnost i spremnost, istaknuo je južnokorejski ministar obrane Song Young-moo.
Vježbe će uključiti simulirane precizne udare na fingirana sjevernokorejska nuklearna i raketna postrojenja, objavilo je južnokorejsko ministarstvo obrane prema pisanju novinske agencije Yonhap.
Američke zračne snage na vježbu su poslale većinu svoje strateške vojne sile, uključujući i neuobičajeno velik broj nevidljivih lovaca posljednje generacije - šest lovaca F-22 i čak 18 nevidljivih lovaca F-35. Ukupno, u vježbi će sudjelovati čak 230 vojnih letjelica raznih tipova. Također, u vojnoj vježbi sudjeluje oko 12.000 američkih vojnika.
Dužnosnik južnokorejskog ministarstva obrane, pod uvjetom anonimnosti zbog pravila ministarstva, ispravio je svoju raniju izjavu medijima u kojoj je rekao da se radi o najvećoj vojnoj vježbi ikad.
Neki južnokorejski mediji javljaju da će se vojnoj vježbi pridružiti i moćni supersonični bombarderi B-1B, no dužnosici nisu potvrdili njihovo sudjelovanje.
Američko zrakoplovstvo tvrdi da vojna vježba, koja se održava svake godine u kasnu jesen, nije odgovor na sjevernokorejske provokacije.
Sjeverna Koreja strahuje od američke invazije
S druge pak strane, sjevernokorejski državni mediji upozoravaju da potez Sjedinjenih Država i Južne Koreje "gura Korejski poluotok na rub nuklearnog rata". No upozorenja sjevernokorejskih medija nisu ništa čudno, s obzirom na to da oni na svaku nazočnost američke vojske gledaju kao na potencijalnu invaziju.
Ipak, ratne se tenzije trenutačno nalaze na osobito opasnoj točki s obzirom na to da je Sjeverna Koreja, sudeći prema nedavnom testiranju balističkih raketa, ispunila svoj cilj - a to je pridruživanje svjetskim nuklearnim silama. Naravno, situaciji ne pomaže niti nepredvidivi čelnik Sjedinjenih Država Donald Trump koji je u više navrata obećao Sjevernokorejcima da će iskusiti uništenje ako ne prekinu s provokacijama.
Pjongjang će "ozbiljno razmisliti" o protumjerama protiv zajedničke vojne vježbe, a SAD i Južna Koreja će "skupo platiti za provokacije", objavila je sjevernokorejska državna novinska agencija KCNA u nedjelju prije početka vojnih vježbi.
I dok većina Južnokorejaca uglavnom ignorira sjevernokorejsku huškačku retoriku, neki američki dužnosnici su zabrinuti, posebno nakon posljednjeg testiranja najmoćnije interkontinentalne rakete.
Američki dužnosnici strahuju od nuklearnog rata
Lidnsey Graham, republikanski senator iz Južne Karoline, u nedjelju je izjavio kako smatra da je vrijeme da se obitelji američkih vojnika stacioniranih u Južnoj Koreji vrate svojim kućama u SAD, jer se, kako je rekao, sukob sa Sjevernom Korejom približava.
Američka vlada još nije donijela službenu odluku o evakuaciji obitelji američkih dužnosnika i vojnog osoblja iz Južne Koreje.
Također, Trumpov savjetnik za nacionalnu sigurnost je kazao u nedjelju da će se američki predsjednik pobrinuti za sjevernokorejske prijetnje "aktivnim djelovanjem".
"Prioriteti koje nam je predsjednik dao su da djelujemo što brže možemo kako bismo razriješili krizu sa Sjevernom Korejom", rekao je general HR McMaster u intervjuu za Fox News.
"Ako bude potrebno, predsjednik i Sjedinjene Države će se morati pobrinuti za to, a sam Trump je kazao kako neće dopustiti da ovaj ubojiti i odmetnuti režim prijeti sigurnosti Sjedinjenih Država", kazao je general.
Glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg upozorio je jučer da bi "rat na Korejskom poluotoku bio katastrofalan te da bi isti imao globalne posljedice".
"Vojni savez 29 zemalja je snažan i ujedinjen. Spremni smo reagirati na bilo koji napad, uključujući balistički i nuklearni", rekao je Stoltenberg u ponedjeljak.