Jedan diplomat EU izjavio je novinarima da će europski lideri na summitu proglasiti "zatvaranje puta preko Balkana u narednim danima". Još jedan diplomat potvrdio je isto, te rekao da se zatvaranje balkanske rute nalazi i u ranijem nacrtu deklaracije. U nacrtu se navodi da će lideri EU navesti da se "neregularan priljev migranata duž zapadnobalkanske rute bliži kraju - ta ruta je sada zatvorena".
Novinar The Times of Londona Bruno Waterfield, na svom je Twitteru objavio nacrt izjave čelnika zemalja EU u kojem stoji da se sve države članice trebaju pridržavati Schengena i da je balkanska ruta zatvorena.
Sastanak s turskim premijerom
Unija je istodobno spremna pomoći Grčkoj koja do kraja ožujka očekuje još 100.000 migranata iz susjedne Turske. Lideri EU sastata će se s turskim premijerom Ahmetom Davutogluom u trenutku kada dolazak 1,25 milijuna tražitelja azila dijeli europski blok kao nikad prije. Ovaj novi izvanredni susret na vrhu događa se u ozračju opetovanih nesuglasica između EU-a i Turske, dugogodišnje kandidatkinje za članstvo u Uniji, budući da se Europljani brinu zbog progona turskih medija koji kritiziraju islamsko-konzervativnog predsjednika Recepa Tayyipa Erdogana.
Uoči polaska iz Istanbula, Davutoglu je da je njegova zemlja učinila"važne korake" u poštovanju svog dijela "akcijskog plana" koji je u studenome potpisala s EU-om kako bi zaustavila tisuće migranata koji s turske obale idu prema grčkim otocima.
Tusk vjeruje u zajednički konsenzus
Nakon nedavnog putovanja Balkanom, Grčkom i Turskom, predsjednik Europskog vijeća Donald Tusk je povjerovao da je pronašao "europski konsenzus (...) o zajedničkoj strategiji koja, ako se dobro provede, može pomoći u zaustavljanju priljeva" migranata.
Njegovo je rješenje: doslovno primjenjivati pravila slobodnog kretanja u Schengenu, puštajući u Grčku samo tražitelje azila. To treba omogućiti da se do kraja 2016. ukinu granične kontrole o kojima je jednostrano odlučeno unutar EU-a, a zatim da se svi "gospodarski migranti" protjeraju u Tursku koja će ih vratiti u matičnu zemlju.
Snažnija borba protiv krijumčara
Ankara bi se tako morala obvezati da će od 1. lipnja ponovo primati neregularne migrante koji dolaze s grčkih otoka. "Priljev se može smanjiti masovnim i brzim vraćanjem svih migranata" kojima je odbijen zahtjev za azil, želi vjerovati Tusk. Europljani žele i da se Turska uz pomoć NATO-ovih brodova u Egejskome moru snažnije bori protiv krijumčara koji djeluju ispred njezine obale.
Humanitarno stanje je i dalje dramatično. Više od 30.000 migranata još čeka u Grčkoj u bijednim uvjetima zbog ograničenja koja je uvelo nekoliko balkanskih zemalja. Makedonija je tijekom čitavog tjedna smanjila broj ulazaka migranata i u nedjelju ih propustila tek stotinjak.
Oko 150 izbjeglica iz Grčke stiže u Francusku
Oko 150 izbjeglica koji su prošli kroz centre za registraciju u Grčkoj stiže u ponedjeljak u Francusku u okviru europskog programa raspoređivanja azilanata, izjavio je ministar unutarnjih poslova Bernard Cazeneuve na internet stranici liberation.fr.
"Francuska je zemlja koja je dosad primila najveći broj ljudi u okviru europske preraspodjele migranata. Danas, 7. ožujka, dolazi ih 152 na francusko tlo iz pravca Grčke i bit će smješteni u prihvatilišta za azilante u nekoliko francuskih regija", kazao je Cazeneuve.
Tim dolascima ukupan broj osoba za koje se pobrinula Francuska u okviru europskog programa preraspodjele, na snazi od prošlog ljeta, popeo se na 300. Prvi, Eritrejci zbrinuti su u studenom.
Ovog puta radi se prvenstveno o Sirijcima i Iračanima, s dvadesetak obitelji i nekoliko izoliranih muškaraca, rečeno je u ministarstvu unutarnjih poslova. Izbjeglice bi nakon dolaska trebale biti usmjerene prema centrima za podnositelje zahtjeva za azilom podijeljenima na nacionalnom teritoriju.
Francuska se obvezala kroz dvije godine primiti 30.000 izbjeglica.