Bivšem francuskom predsjedniku Nicolasu Sarkozyju počelo je suđenje zbog optužbi da je primio milijune eura u nezakonitom financiranju izborne kampanje od režima pokojnog libijskog diktatora Muammara Gaddafija.
Riječ je najvećem skandalu financiranja političkih stranaka u modernoj francuskoj povijesti.
Kako donosi The Guardian, povijesno suđenje desničarskom bivšem francuskom predsjedniku i još 12 osoba – uključujući tri bivša ministra u vladi – za kriminalnu urotu za primanje sredstava od stranog diktatora u velikim razmjerima prijeti pogoršati ionako nisko povjerenje birača u francuske političare.
Nakon desetogodišnje antikorupcijske istrage, sud će saslušati optužbe o onome što su istražni suci nazvali "korupcijskim paktom" sklopljenim između Sarkozyja i libijskog režima u kojem su posrednici dostavljali kovčege pune gotovine u zgrade ministarstava u Parizu kako bi ilegalno financirali Sarkozyjevu pobjedu Predsjednička kampanja 2007.
Sud će ispitati je li libijski režim u zamjenu za financiranje Sarkozyjeve predsjedničke kampanje tražio diplomatske, pravne i poslovne usluge.
Jedan od tih navodnih zahtjeva za usluge odnosio se na Abdullaha al-Senussija, Gadafijevog špijunskog šefa. Senussija je 1999. francuski sud u odsutnosti osudio na doživotni zatvor zbog njegove uloge u bombaškom napadu na putnički zrakoplov UTA-e 1989. iznad Nigera u kojem je poginulo 170 ljudi. Sud će saslušati kako je libijski režim navodno uputio zahtjeve Sarkozyjevuda pronađu način za ukidanje francuske međunarodne tjeralice protiv Senussija.
Laure Heinich, odvjetnica 15 rođaka ljudi poginulih u tom bombaškom napadu na avion UTA-e, rekla je da bi njezini klijenti bili šokirani da su čuli da se novcem mogla kupiti sloboda za ubojicu članova njihove obitelji. Rekla je da bi navodni pakt o korupciji značio da je "novac kojim je Nicolas Sarkozy izabran 2007. bio novac ukaljan krvlju tih obitelji".
Sarkozy sve niječe
Sarkozy, koji je bio predsjednik između 2007. i 2012., zanijekao je sve nedjela u tom slučaju.
Članovi Sarkozyjeva tima navodno su se 2005. godine, kada je Sarkozy bio ministar unutarnjih poslova, susreli s pripadnicima Gadafijeva režima u Libiji. Ubrzo nakon što je 2007. postao francuski predsjednik, Sarkozy je tada pozvao libijskog vođu u poduži državnički posjet Parizu, postavivši svoj beduinski šator u vrtovima blizu Elizeje. Sarkozy je bio prvi zapadni čelnik koji je dočekao Gadafija u punom državnom posjetu od zamrzavanja odnosa 1980-ih zbog njegovog statusa parije kao sponzora državnog terorizma.
Ipak, Sarkozy je isturio Francusku na čelo zračnih napada pod vodstvom NATO-a protiv Gadafijevih trupa koji su pomogli pobunjeničkim borcima da sruše njegov režim. Gadafija su pobunjenici zarobili u listopadu 2011. i ubili.
Ako bude osuđen za korupciju, Sarkozy bi se mogao suočiti s do 10 godina zatvora zajedno s Claudeom Guéantom, bivšim glavnim tajnikom Elizejske dvorane i ministrom unutarnjih poslova, i Briceom Hortefeuxom, bliskim Sarkozyjevim saveznikom koji je također bio ministar unutarnjih poslova. Svi poriču nedjelo.
U ožujku 2011. Gadafijev sin Saif al-Islam Gadafi izjavio je za Euronews: "Sarkozy mora vratiti novac koji je primio od Libije za financiranje svoje izborne kampanje. Mi smo financirali njegovu kampanju i imamo dokaz… Prvo što zahtijevamo je da ovaj klaun vrati novac libijskom narodu."
Sarkozy već ima dvije sudske presude. Prošlog mjeseca, najviši francuski sud potvrdio je presudu protiv njega za korupciju i trgovinu utjecajem zbog nezakonitih pokušaja da osigura usluge od suca. Naloženo mu je da godinu dana nosi elektroničku oznaku, što je prvi put za jednog bivšeg šefa države. Presudu osporava na Europskom sudu za ljudska prava.
POGLEDAJTE VIDEO Gadafijeva smrt - tko je povukao obarač?