IZBJEGLIČKA KRIZA /

Kontrole u Njemačkoj mogle bi potrajati tjednima, Slovenija u Mađarsku šalje šatore

Image
Foto: AP

Zbog oštrijih mjera na granici Mađarske i Austrije prema izbjeglicama zadnjih je dana sve više slučajeva da izbjeglice za put prema Austriji i Njemačkoj koriste obilazak preko Slovenije

14.9.2015.
13:06
AP
VOYO logo

Bavarski ministar unutarnjih poslova rekao je u ponedjeljak da bi privremene granične kontrole mogle ostati na snazi "najmanje nekoliko tjedana" jer je zemlja suočena s nezapamćenim valom izbjeglica.

Image
vrhunac izbjegličke krize /

Njemačka ukida Schengenski režim: zbog izbjeglica uvodi kontrole na granici s Austrijom

Image
vrhunac izbjegličke krize /

Njemačka ukida Schengenski režim: zbog izbjeglica uvodi kontrole na granici s Austrijom

"Općenito nam je potrebna stroža kontrola, jer smo zadnjih dana utvrdili da mnogi koji su krenuli ovamo zapravo nisu izbjeglice", rekao je ministar Joachim Herrmann za radio Bayern 2.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Zadnjih dana se pokazalo da možete uspjeti ako tvrdite da ste iz Sirije", dodao je.

Glasnogovornik njemačke policije na granici s Austrijom rekao je da su od uvođenja graničnih kontrola uhitili oko 30 krijumčara i oko 90 migranata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U međuvremenu, željezničke linije između Austrije i Njemačke ponovno su u ponedjeljak ujutro puštene u promet osim jedne za Muenchen, koja je zatvorena jer se na pruzi nalaze ljudi, rekla je glasnogovornica austrijske željezničke tvrtke OeBB.

Izbjeglice iz Mađarske na putu u Austriju počele koristiti Sloveniju

Zbog oštrijih mjera na granici Mađarske i Austrije prema izbjeglicama zadnjih je dana sve više slučajeva da izbjeglice za put prema Austriji i Njemačkoj koriste obilazak preko Slovenije, navode u ponedjeljak slovenski mediji.

Kako navodi mariborski list "Večer", slovenska je policija u subotu rano ujuutro neposredno pred graničnim prijelazom Šentilj prema Austriji, pri pokušaju ilegalnog ulaska u susjednu državu, zaustavila kombi rumunjske registracije u kojemu je otkrila 21 osobu, državljane Irana i Afganistana. Kombi je vozio 43-godišnji Rumunj, a utvrđeno je da je ilegalno s vozilom i izbjeglicama ušao u Sloveniju iz Mađarske.

Istodobno, austrijske vlasti objavile su da su u subotu na području Šentilja na svojoj strani zaustavili 43 izbjeglice iz Iraka i Sirije koji su u Austriju ušli iz Slovenije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Slovenija šalje šatore za izbjeglice u Mađarsku

Slovenija će Mađarskoj za smještaj izbjeglica dostaviti 10 velikih šatora čija je vrijednost zajedno s prijevozom u susjednu državu 55.000 eura, objavila je u ponedjeljak slovenska vlada.

Slovenska odluka o pomoći Mađarskoj iz državnih rezervi preko mehanizma civilne zaštite EU-a, u skladu s prošlotjednim apelom radne skupine pri Vijeću EU-a da sve zemlje solidarno sudjeluju u pomoći Mađarskoj, donesena je na osnovi zamolbe mađarskih vlasti koje ocjenjuju da zbog sve veće navale izbjeglica u tu zemlju neće moći svima koji u njoj ostaju osigurati smještaj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Slovenija, koju u aktualnoj izbjegličkoj krizi izbjeglice i migranti uglavnom vide kao tranzitnu zemlju na putu prema Njemačkoj i skandinavskim zemljama, prošlog se tjedna složila da bi mogla primiti oko 800 izbjeglica u okviru predložene kvote za preraspoređivanje 160.000 izbjeglica u drugim europskim državama, ali i dalje ne smatra dobrim rješenjem uvođenje obvezujućih kvota, te smatra da bi preraspodjela morala uvažiti specifičnosti svake zemlje i njene gospodarske i integracijske potencijale.

Slovenci ne žele ogradu na granici s Hrvatskom 

Slovenci na mogući dolazak izbjeglica gledaju s mješovitim osjećajima, ali se odazivaju na molbe za pružanje materijalne i druge pomoći preko Caritasa i Crvenog križa, a krizu vide u prvom redu kao humanitarnu i ne smatraju da bi zemlja trebala reagirati zatvaranjem granica.

Na pitanje o tome bi li Slovenija na granici s Hrvatskom, uslijed mogućeg dolaska velikog migrantskog i izbjegličkog vala, trebala postaviti ogradu, onako kako je na granici sa Srbijom napravila Mađarska, negativno je odgovorilo 80 posto ispitanika, u anketi o izbjegličkoj krizi koju je u ponedjeljak objavilo ljubljansko "Delo".

Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo