Za prosvjede u Hong Kongu obični građani Kine niti ne znaju, ili znaju samo ono što im o njima govore državni mediji. A oni su ovih dana fokusirani na 70. rođendan Narodne Republike Kine, proslavljen u Pekingu dosad neviđenom vojnom paradom s više od 15 tisuća sudionika.
Slavilo se i predsjednika Xija koji je, kao i njegov prethodnik Mao Ce-Tung prije 70 godina, okupljenom narodu iznio svijetlu viziju budućnosti. Ono što je uslijedilo nakon Maa bilo je mračno doba Kulturne revolucije, gladi, milijuna mrtvih.
Danas je Kina druga ekonomija svijeta, s nezaobilaznom ulogom u svim ključnim globalnim procesima. I premda i dalje vlada jednopartijski sistem, Kinezi s kojima smo razgovarali vjeruju da je to za Kinu najbolji put.
Najveća parada koju je Kina ikada vidjela
Spektakularnije nije moglo. Više od 15 tisuća vojnika stupali su kao jedan.
I tenkovi su ponovno na Trgu Tiananmen. Ovoga puta ne kako bi gušili studentsku pobunu, nego kao dio najveće parade koju je Kina ikada vidjela, za njezin okrugli rođendan, na istom mjestu gdje je i rođena.
"Prije sedamdeset godina, drug Mao stao je ovdje i svečano proglasio svijetu osnivanje Narodne Republike Kine i ustanak kineskog naroda", rekao je predsjednik Kine Xi Jinping.
Uz slike Xija, i one Maove i danas su se nosile u paradi, iako je njegova vladavina mnogim Kinezima donijela velike patnje. Kineska djeca danas o tome ne uče u školama, vremena se sjećaju samo najstariji.
"U to smo vrijeme trpjeli strašan pritisak i psihički i financijski. Nije nam bilo lako. Osjećali smo stalan stres", kazao je Cui Baoxian.
"Kina je našla put i sustav socijalizma s kineskim karakteristikama"
Nakon Maove smrti uvedena je Politika jednog djeteta koja je kroz iduća četiri desetljeća demografski uništila Kinu, procjenjuje se da se 400 milijuna rođenja zbog nje nije dogodilo. I danas je na snazi Politika dva djeteta, kao i ista komunistička vlast, no kako nam objašnjava i kineska veleposlanica u Hrvatskoj - posebna vrsta komunizma.
"Kina je našla put i sustav socijalizma s kineskim karakteristikama, koji sam hrani ljude i kojeg kineski narod pozdravlja. Mislim da smo ostvarili velike uspjehe kada je u pitanju životni standard ljudi, 400 milijuna doseglo je razinu srednjeg sloja društva", govori nam veleposlanica Kine u Hrvatskoj Erwen Xu.
Koliko im okrugla obljetnica znači govori i to što nam je u Hrvatskoj možda i najpoznatija Kineskinja, poslovna žena koja je nedavno kupila kumrovečku političku školu, sama zaželjela pred kamerom otpjevati pjesmicu povodom rođendana Kine.
"Kina je sve otvorenija"
I ona ističe koliko se Kina dobro prilagodila - od jeftine proizvodnje kojom je privlačila milijarde stranih investicija, došli su do statusa najveće industrije svijeta i drugog najvećeg tržišta. Pritom se hvale da je u procesu 700 milijuna ljudi izišlo iz siromaštva.
"Kina je sve otvorenija nego što je prije bila. S iskustvom smo stjecali sve više poštovanja kod naših prekomorskih partnera. I uistinu smo ponosni što naša zemlja postaje sve snažnija", ističe poduzetnica i investitorica Jiang Yu.
I trebala bi, kažu projekcije, do 2032. od Sjedinjenih Država preuzeti tron prve ekonomije svijeta. A baš s tim Sjedinjenim Državama već mjesecima vode trgovinski rat, gdje jedna zemlja drugoj uvodi milijarde dolara vrijedne carine.
"Trgovinski rat nije ni u čijem interesu. Sukobljavanje će značiti poraz za sve strane. Pregovori i suradnja su u interesu i Kine i SAD-a i cijelog svijeta", jasno će veleposlanica Kine u Hrvatskoj.
Te će pregovore sigurno predvoditi ovaj čovjek, na čelu države već sedmu godinu, od lani bez ograničenja broja mandata.
Najmoćniji kineski vođa nakon Maa trebao bi, očekuju njegovi sunarodnjaci, s Donaldom Trumpom sjesti za stol.
Kina je i turistički iz godine u godinu sve atraktivnija
"Danas ste mogli vidjeti na televiziji i drugim medijima koje su sposobnosti naše zemlje, kolika je snaga naše vojske i ostalo. Htjeli smo svijetu pokazati kakva smo zemlja. Tražimo miroljubiv svijet i to je za nas ključna riječ i kad je trgovina u pitanju", kažeJiang Yu.
S ovakvim blještavilom u gradovima poput Šangaja ili Wuhana, Kina je i turistički iz godine u godinu sve atraktivnija strancima. Trendovi će se teško zaustaviti - zemlja će za koju godinu preteći Sovjetski savez kao najdugotrajnija komunistička vlast. Vatromet za 75. obljetnicu, ne treba sumnjati, bit će još raskošniji.