Od prvog trenutka njihova susreta u Singapuru, američki predsjednik Donald Trump i sjevernokorejski čelnik Kim Jong-un nastojali su pokazati dominaciju jedan nad drugim, no istodobno se kod njih osjetila i velika tjeskoba zbog ovog sastanka na vrhu s velikim ulozima - piše Reuters pozivajući se na analize stručnjaka za neverbalnu komunikaciju, odnosno govor tijela.
Stručnjaci za govor tijela ističu kako je tijekom 13 sekundi, koliko se rukovao s Kimom, Trump pokazao svoju uobičajenu dominaciju prvi ga potapšavši. No, i Kim je čvrsto tresao Trumpovu ruku gledajući ga ravno u oči prije nego što su se obojica okrenula prema kamerama.
Trump nema problema s govorom tijela
"Nisu dopustili da stiskom ruke prepuste dominaciju onom drugome", ustvrdio je australski stručnjak za govor tijela Allan Pease.
"Nije to bilo uobičajeno rukovanje. Ruke su im išle gore-dolje, svatko je malo povlačio na svoju stranu. Jedan drugome nisu dopuštali da u tom rukovanju netko bude dominantan", dodao je.
Uoči sastanka, Trump je izjavio da će već u prvoj minuti znati je li Kim doista spreman iskreno razgovarati o miru i denuklearizaciji svoje zemlje. Komunikacijski stručnjaci također ističu kako Trumpu, kao svjetskom lideru, biznismenu i osobi koja ima mnogo televizijskog iskustva, govor tijela kudikamo bolje ide. Osim toga, on i visinom dominira nad Kimom.
"Ti dečki su alfa-mužjaci"
Dok su išli prema knjižnici gdje su održali prvi sastanak, Trump je nastojao ublažiti napetost u zraku čavrljajući s Kimom te mu dopustivši da hoda malo ispred njega. Trump je, međutim, zadržao kontrolu uzevši gotovo upola mlađeg Kima za ruku i vodeći ga u sobu. I Kim je potapšao Trumpa, također pokušavajući pokazati da drži situaciju pod kontrolom. No, dok je Trump govorio, Kim je uglavnom zurio u pod tek nekoliko puta podigavši glavu i pogledavši ga.
Trump je govorio pomirljivo, gotovo podređeno, no svojim je držanjem jasno dao do znanja: "Ja sam ovdje glavni", ističu komunikolozi.
"Da netko ne zna tko su njih dvojica, rekao bi da je onaj veliki tata, a onaj manji sin", kazao je Allan Pease, australski stručnjak za govor tijela.
Karen Leong, stručnjakinja za govor tijela, smatra da Trump u Singapuru nije pokazao neprijateljstvo kakvo je demonstrirao prošloga tjedna na samitu G7 u Kanadi. Ipak, njegova želja da dominira sastankom bila je posve očigledna.
"Kad god su se rukovali mogli ste vidjeti bijele vrhove njihovih prstiju od čvrstine stiska. Ti dečki su alfa-mužjaci", rekla je Leong.
"Kim izgleda kao dijete u zabavnom parku"
Leong također smatra da su obojica teško uspijevali prikriti nervozu kada su sjeli u sobu za sastanak. Trump se kiselo nasmiješio i nalaktio se, dok je Kim gledao u pod.
Ona ističe da je Kim u samom startu imao manje za izgubiti jer je postigao veliku pobjedu već samim time što je Trump pristao na susrest s njime. Međutim, na Kimu se, kaže ona, vidjelo da je fasciniran okruženjem u kojem se našao.
"Izgledao je poput djeteta u zabavnom parku: nije prestrašen, ali je uzbuđen i pomalo nervozan", zaključila je ova stručnjakinja za govor tijela.