Nakon puna 42 dana u kojima nije bilo novih slučajeva zaraze ebolom, Svjetska zdravstvena organizacija proglasila je Nigeriju slobodnom od ebole.
To je prva afrička zemlja koja se uspješno uspjela izboriti s epidemijom. "Moguće je kontrolirati ebolu. Moguće je pobijediti ebolu. Vidjeli smo to ovdje u Nigeriji", izjavio je nigerijski ministar zdravstva Onyebuchi Chukwu.
Ukupno osmero mrtvih
U Nigeriji je od početka zaraze, kad se američki Liberijac Patrick Sawyer srušio na aerodromu u Lagosu, bilo sveukupno 20 slučajeva ebole. Bolničko osoblje koje je brinulo o Sawyeru se zarazilo i počelo prenositi epidemiju te je umrlo osmero ljudi.
Nigerijski dužnosnici tvrde da je uspjeh u borbi protiv ebole posljedica njihove odlične pripremljenosti na dolazak epidemije u tu zemlju. Nigerijske vlasti odmah su proglasile izvanredno stanje, a medicinsko osoblje i građani bili su informirani o bolesti. Također, ta država nije zatvorila svoje granice jer su smatrali kako bi to bilo kontraproduktivno s obzirom na strah koji bi izazvalo.
Madridska sestra izliječena
U nedjelju je pozitivno odjeknula i vijest o tome kako je medicinska sestra iz Madrida Teresa Romero potpuno izliječena i po prvi puta negativna na virus ebole.
U Luksemburgu su se u ponedjeljak sastali šefovi diplomacije europskih država kako bi dogovorili zajedničku strategiju EU u borbi protiv ebole.
Kanadska vlada u središte Svjetske zdravstvene organizacije u Genevi u ponedjeljak je dostavila eksperimentalno cjepivo VSV-EBOV, za koje se vjeruje kako bi se moglo pokazati uspješnim u suzbijanju epidemije.