KINESKA SONDA S UZORCIMA MJESECA VRAĆENA NA ZEMLJU: /

Znanstvenici žele naučiti više o podrijetlu Zemljina satelita

Image
Foto: Profimedia

Sonda Chang'e 5, nazvana po božici Mjeseca u kineskoj mitologiji, spustila se na Mjesec 1. prosinca a dva dana poslije je pošla na putovanje prema Zemlji

17.12.2020.
7:05
Profimedia
VOYO logo

Kineska sonda s uzorcima Mjesečeva tla vratila se na Zemlju u četvrtak, što je prva takva misija u zadnjih 40 godina, javlja kineska novinska agencija Xinhua.

Modul za povratak svemirske sonde Chang'e 5 spustio se u Unutrašnjoj Mongoliji, na sjeveru Kine, dodaje Xinhua, pozivajući se na kinesku svemirsku agenciju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Peking želi sustići Sjedinjene Države i Rusiju nakon desetljeća utrke s njima i ulaganja milijarda u svoj vojni svemirski program.

Znanstvenici žele naučiti više od podrijetlu Mjeseca

Sonda Chang'e 5, nazvana po božici Mjeseca u kineskoj mitologiji, spustila se na Mjesec 1. prosinca a dva dana poslije je pošla na putovanje prema Zemlji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image

(201206) -- BEIJING, Dec. 6, 2020 (Xinhua) -- Screen image captured at Beijing Aerospace Control Center in Beijing, capital of China, Dec. 6, 2020 shows the rendezvous and docking of the ascender of China's Chang'e-5 probe with the orbiter-returner combination. The ascender of China's Chang'e-5 probe successfully rendezvoused and docked with the orbiter-returner combination in lunar orbit at 5:42 a.m. (Beijing Time) on Sunday, the China National Space Administration (CNSA) has announced. This is the first time Chinese spacecraft have carried out rendezvous and docking in lunar orbit.,Image: 573938997, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no

Znanstvenici se nadaju da će im prikupljeni uzorci pomoći da nauče više o podrijetlu Mjeseca, o njegovu nastanku i o vulkanskoj aktivnosti na njegovoj površini.

Kina je ovom misijom postala treća zemlja koja je prikupila Mjesečeve uzorke, nakon SAD-a i SSSR-a u 1960-im i 1970-im. Ovo je ujedno prvi put da je Kina uspjela lansirati letjelicu s nekog drugog nebeskog tijela. Ovo je bio prvi takav pokušaj nakon misije Luna 24 Sovjetskog Saveza koja je uspješno završena 1976.

Kina se nada do 2022. slati ljude na Mjesec

Kineska sonda nosi dva kilograma materijala koji je uzela na području poznatom kao Oceanus Procellarum - ili "Ocean oluja" - koji je velika zaravan od lave, dosad neistražena, piše znanstveni časopis Nature.

Misija je nova etapa kineskog svemirskog programa koji je početkom 2019. postigao velik uspjeh spustivši sondu na sakrivenu stranu Mjeseca, što je bio prvi takav pothvat u svijetu koji je potvrdio status Kine kao svemirske sile. Kina se nada da će do 2022. imati svemirsku stanicu s ljudskom posadom i da će moći slati ljude na Mjesec.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Peking je 1970. lansirao u orbitu prvi satelit, ali je morao čekati 2003. da bi izveo prvi svemirski let s posadom, "tajkonautom" Yangom Liweiom. Kina je ljetos lansirala još jednu sondu koja za nekoliko mjeseci treba stići na Mars, gdje će iduće godine 'provozati' daljinski upravljanog robota.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo