Tajvansko ministarstvo obrane kaže da je njegova vojska podigla avione, poslala brodove i rasporedila kopnene raketne sustave za praćenje situacije nakon što su jutros kineski avioni i brodovi ponovno prešli sredinu Tajvanskog tjesnaca.
Tajvanska vojska pripremit će borbenu spremnost, ali neće tražiti rat, dodalo je ministarstvo obrane.
Paralelno, kineski ratni brodovi i zrakoplovi izveli su vojne vježbe u vodama u blizini Tajvana u petak, priopćilo je otočno ministarstvo obrane, dok su napetosti eskalirale u regiji nakon ovotjednog posjeta predsjednice američkog Zastupničkog doma Nancy Pelosi otoku.
Kako prenosi CNN, tajvansko ministarstvo je priopćilo da su snage Kineske narodnooslobodilačke vojske (PLA) prešle srednju crtu razdvajanja, odnosno pola puta između otoka i kopnene Kine. Tajvan je to nazvao "vrlo provokativnim činom". Linija je prije bila neformalna, ali uglavnom poštovana granica kontrole između Pekinga i Taipeija.
Tajvanska vojska odgovorila je radio upozorenjima i stavila zračne patrolne snage, mornaričke brodove i obalne raketne sustave u pripravnost, dodalo je ministarstvo.
U petak je tajvanski premijer Su Tseng-chang rekao da otok predstavlja "slobodu i demokraciju" i da je "zli susjed iz susjedstva pokazao svoje mišiće na našem pragu i vojnim vježbama proizvoljno sabotirao (jedan od) najprometnijih plovnih putova na svijetu."
Kina je ranije ispalila projektile na vode koje okružuju Tajvan, otočnu državu koju Kina smatra svojim teritorijem.
O svemu se oglasila i Amerika.
"Predviđali smo da bi Kina mogla poduzeti ovakve korake - zapravo, opisao sam vam ih u detalje baš neki dan", rekao je John Kirby, glasnogovornik američkog Vijeća za nacionalnu sigurnost, novinarima u Bijeloj kući u četvrtak.
Kina je s 22 borbena aviona ušla u tajvanski zračni prostor
Američki nosač aviona ostaje kod Tajvana
Američki nosač zrakoplova ostat će u području oko Tajvana još nekoliko dana kako bi "nadzirao situaciju", dodao je Kirby.
Govoreći u petak u Tokiju, Pelosi je optužila Kinu da pokušava "izolirati Tajvan", ukazujući na isključenost otoka iz međunarodnih skupina poput Svjetske zdravstvene organizacije. "Možda će pokušati spriječiti Tajvan u posjetu ili sudjelovanju na drugim mjestima, ali neće izolirati Tajvan sprječavajući nas da tamo putujemo", rekla je.
Dodala je da se njezin posjet Tajvanu odnosio na održavanje statusa quo, a ne na njegovu promjenu.
A upravo njen dolazak na Tajvan isprovocirao je Kinu koja je odgovorila vojnim vježbama koje su počele u četvrtak. Ispalili su više projektila prema vodama u blizini sjeveroistočnog i jugozapadnog Tajvana dan nakon odlaska Pelosi.
Kina je dolazak Pelosi na Tajvan ocijenila kao provokaciju i pokrenula vojne vježbe
Kineski vojni stručnjak potvrdio je na državnoj televiziji CCTV da su konvencionalni projektili letjeli iznad glavnog tajvanskog otoka, uključujući zračni prostor pokriven tajvanskim obrambenim projektilima.
"Pogodili smo mete pod promatranjem američkog borbenog sustava Aegis, što znači da je kineska vojska riješila poteškoće pogađanja dalekometnih ciljeva u vodama", rekao je general bojnik Meng Xiangqing, profesor strategije na Sveučilištu nacionalne obrane. u Pekingu.
U izjavi kasno u četvrtak, tajvansko ministarstvo obrane reklo je da su projektili putovali iznad atmosfere i stoga nisu predstavljali opasnost za otok.
Vlasti nisu pokrenule upozorenje na zračni napad jer su predviđale da će projektili pasti u vode istočno od Tajvana, priopćilo je ministarstvo. Ministarstvo je dodalo da neće objaviti daljnje informacije o putanji projektila kako bi zaštitilo svoje sposobnosti prikupljanja obavještajnih podataka.
Istovremeno, Ujedinjeni narodi upozorili su da se Sjeverna Koreja trenutačno priprema provesti svoj prvi nuklearni test od 2017. godine. Građevinski radovi na podzemnom testnom postrojenju na sjeveru zemlje primijećeni su posljednjih mjeseci."Radovi na poligonu za nuklearna testiranja Punggye-ri utiru put dodatnim nuklearnim testovima za razvoj nuklearnog oružja", navodi se u povjerljivom izvješću UN-a, čiji su dijelovi bili dostupni agenciji dpa.
Satelitske snimke mjesta sugeriraju da je Sjeverna Koreja popravljala svoju mrežu tunela u Punggye-riju, kao i da je obnovila objekte na toj lokaciji koji su bili srušeni 2018. tijekom pregovora sa Sjedinjenim Državama.
Prema izvješću UN-a, koje pokriva aktivnosti u posljednjih nekoliko mjeseci, kapacitet proizvodnje fisijskog materijala također je povećan u nuklearnom postrojenju Yongbyon u zemlji. Promatrači su mjesecima zabrinuti da bi nakon brojnih raketnih pokusa Pjongjanga prvi sjevernokorejski nuklearni pokus u gotovo pet godina mogao biti neizbježan.
Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA) od lipnja naglašava aktivnosti u Punggye-riju, gdje je Sjeverna Koreja provela šest nuklearnih pokusnih eksplozija između 2006. i 2017. godine.
Vlada u Pjongjangu podvrgnuta je strogim sankcijama zbog svog programa nuklearnog oružja i balističkih projektila.