Malo poznati poduzetnik proslavio se u siječnju ove godine, kada su kineski državni mediji prenijeli vijest da je za 60 milijuna dolara preuzeo banku Atlantic iz savezne američke države Delaware.
No, Linova priča je privukla i pažnju novinara koji su upoznati s američkim bankarskim propisima, koji su odlučili provjeriti Linove tvrdnje - pa su tako otkrili da on nije kupio nikakvu banku u SAD-u, i štoviše, da banka Atlantic uopće ne postoji!
Lin (41) je početkom lipnja zatvoren zbog prevare, a morao se odreći političke funkcije u svom rodnom gradu.
Lažiraju proizvode, institucije i karijere
Kako piše AP, Linov nagli uspon i pad ilustriraju koliko se u Kini razvilo lažiranje - od kopiranja proizvoda, do cijelih institucija i karijera.
Prošle godine je u gradu Kunmingu otkriveno pet lažnih trgovina tvrtke Apple: trgovine su u potpunosti imitirale američke, do detalja krivudavih stuba, osoblja u plavim majicama...
Početkom lipnja, kineski mediji su u istočnoj provinciji Shandong otkrili i lažno sveučilište. Naime, studenti koji nisu osvojili dovoljno bodova na prijemnom ispitu za upis na državne fakultete, dobijali su lažna pisma o prijemu na Shandonski institut za laku industriju. Četiri godine studenti su plaćali školarinu po 30.000 juana (4.800 dolara), da bi nekoliko tjedana pred kraj školovanja saznali kako neće dobiti diplome jer službeno nisu bili upisani u školu! Naime, studenti su, a da to nisu znali, bili upisani na privatni tečaj, čiji su voditelji na institutu iznajmljivali prostor. Naravno, organizator tečaja je nestao.