Početkom lipnja Saudijska Arabija, Ujedinjeni Arapski Emirati, Bahrein i Egipat prekinuli su diplomatske i prometne veze s Katarom, optuživši njegove vlasti da podupiru terorizam, što službena Doha kategorično negira.
KATAR ODGOVORIO ZEMLJAMA KOJE SU MU UVELE SANKCIJE: ‘Ne prihvaćamo diktat, nema pregovora o Al Jazeeri!’ "Američka uloga ključna je s obzirom na to da su sve strane u sukobu saveznici Washingtona", izjavio je katarski ministar vanjskih poslova Mohammed bin Abdulrahman Al-Thani.
Kuvajt, još jedna zaljevska zemlja, djeluje kako posrednik u rješenju krize, jedne od najozbiljnijih u regiji u posljednjih nekoliko godina.
"Američka administracija ima aktivnu ulogu u pružanju potpore naporima kuvajtskog emira, ali je angažirana i na posredovanju među sukobljenim stranama", rekao je Mohammed u Arapskom centru čije je sjedište u Washingtonu.
Američki predsjednik Donald Trump podupro je arapski bojkot Katara, no državni tajnik Rex Tillerson prošli je tjedan pozvao zemlje u sporu da sjednu za pregovarački stol i razgovaraju o nesuglasicama.
"Američki predsjednik bi trebao znati da Katar ne podupire terorizam da je konzultirao odjele američke vlade s kojima naša država surađuje. Ti odjeli znaju za napore Katara u borbi protiv terorizma", rekao je katarski dužnosnik.
U državi Katar nalazi se vrlo važna američka zračna vojna baza.