Jedan od uvjeta za ukidanje sankcija, koje su Saudijska Arabija i njene saveznice postavile Kataru, bilo je gašenje katarske medijske mreže Al Jazeere zbog kritičkog izvještavanja o zbivanjima na Bliskom istoku, prenosi Al Jazeera Balkans.
"Al Jazeera ne može biti predmet pregovora"
Ministar vanjskih poslova Katara, šeik Mohammed bin Abdulrahman Al Thani izjavio je da neće biti ikakve rasprave o Al Jazeeri u pregovorima s državama koje su nametnule sankcije njegovoj zemlji.
"Ne radi se o Iranu ili Al Jazeeri. Nemamo pojma koji su pravi razlozi. Katar je spreman sjesti i razgovarati o bilo čemu što ima veze sa sigurnošću u zaljevu", kazao je katarski šef diplomacije dodavši da "njegova zemlja neće prihvatiti diktat stranaca".
Al Thani je rekao i da odbacuje raspravu o ičemu vezanom uz Al Jazeeru jer to smatra unutarnjim pitanjem.
Egipat i Saudijska Arabija zabranili Al Jazeeru
Inače, Saudijska Arabija je zatvorila ured Al Jazeere i ukinula joj dozvolu za rad tvrdeći da promovira terorističke skupine u regiji. Egipat, koji se također pridružio sankcijama protiv Katara, već je odavno zabranio rad Al Jazeeri i zaplijenio njezinu opremu, a tamošnje su vlasti mjesecima držale u zatvoru nekolicinu novinara te televizijske postaje.
Bivši on-line urednik Al Jazeere Ruben Banerjee ovih je dana u Hindustan Timesu napisao kako bi "gušenje Al Jazeere, koja se ponosi time što je glas onih koji ga nemaju, bio zločin".