Plešući, pušući u trube i izvikujući pozive za slobodom, neki su prosvjednici također tražili da s vlasti ode cijela politička elita, objašnjavajući da se osim Boutefliki protive i miješanju vojske u civilni život.
"Ulični pritisak nastavit će se sve dok sustav ne ode", rekao je student Mohamed Djemai (25), dok su stotine interventnih policajaca budno pazile na prosvjednike koje su nadlijetali i helikopteri.
"Danas imamo za reći samo jedno, a to je da sva banda mora odmah otići, igra je gotova", rekao je trgovac Ali, dok su drugi prosvjednici izvikivali "Narod želi pad režima".
Podrška s balkona
Prosvjednike su s balkona okolnih zgrada pozdravljale cijele obitelji.
Načelnik glavnog stožera, general-pukovnik Ahmed Gaed Salah, zatražio je u utorak od ustavnog vijeća da odluči je li bolesni 82-godišnji predsjednik sposoban za dužnost.
Time je porastao pritisak na Boutefliku, koji nije uspio umiriti Alžirce odustavši od plana da se kandidira za peti mandat.
Bouteflika je 2013. pretrpio moždani udar, a sada je suočen s najvećom krizom u svojoj 20-godišnjoj vladavini. Napuštaju ga i ključni saveznici.
Veterani na vlasti
Prosvjednici imaju ambiciozne zahtjeve za zemlju kojom već dugo dominiraju veterani rata za neovisnost od Francuske koje mnogi Alžirci smatraju prestarima i bez osjećaja za realnost i obične ljude.
Žele zamijeniti establišment novom generacijom vođa koji bi modernizirali državu koja raspolaže velikim zalihama plina i nafte i pružili nadu mladom stanovništvu koje želi bolji život.
Moćna alžirska vojska još je u vojarnama, no Salahov poziv Boutefliki da se povuče jasan je podsjetnik narodu da vojska namjerava zadržati svoj golemi utjecaj u politici.
Salahov poziv dobio je potporu vladajuće stranke FLN i glavnog sindikata, što je naznaka da se Boutefliki doista bliži kraj.
Po ustavu, predsjednik gornjeg doma parlamenta, Abdelkader Bensalah, preuzeo bi dužnost predsjednika na razdoblje od najmanje 45 dana nakon njegova odlaska. No čak i da Bouteflika ode, nije jasno tko bi ga dugoročno mogao zamijeniti.