petar panjkota o izborima /

Kako uopće Amerika bira i zašto je moguće da kandidat s više osvojenih glasova bude gubitnik?

Za dva dana Amerika zaključuje svoju odluku koju sa strepnjom iščekuje i cijeli svijet. Petar Panjkota za RTL izvještava o američkim izborima

6.11.2016.
18:46
VOYO logo

Tko će biti novi predsjednik SAD-a odlučuje izborni kolegij ili elektorski koledž. Mnogi ljudi ustvari ne znaju da Amerikanci ne biraju svog predsjednika izravno, nego svih 50 saveznih država bira 538 članova elektorskog koledža, tijela koji onda formalno u prosincu potvrđuje volju naroda.

Američki izborni sustav po mnogočemu je specifičan i dosta drukčiji od svih europskih, kao i funkcija američkog predsjednika. On je i predsjednik vlade i vrhovni zapovjednik vojske, dakle u svojim rukama ima veliku moć.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Da bi ušli u Bijelu kuću, Hillary Clinton ili Donald Trump morat će osvojiti 270 elektorskih glasova, dakle ne većinu glasova Amerikanaca. Tako se recimo, 2000. dogodilo da je Al Gore osvojio pola milijuna glasova više od Georgea Busha mlađeg, pa ipak izgubio.

Tako je zbog sustava u kojem se glasa zasebno u svakoj od 50 država, od kojih svaka ima elektora prema broju stanovnika. Kalifornija ih kao najmnogoljudnija ima najviše, slijede Teksas, New York i Florida, dok one slabo naseljene poput Aljaske ili Montane imaju samo po tri elektora. I pobjednik u svakoj uzima sve.

Da je ova kampanja po mnogo čemu specifična, slaže se i analitičarka Ivana Žužul s diplomom međunarodnih odnosa na Georgetownu i Princetonu, koja pomno prati kampanju. Zbog polarizacije u Americi, u elektorskom koledžu demokrati u startu imaju prednost. No, sada je gusto u državama gdje inače nije.

"Pennsylvania postaje upitna, New Hampshire, Nevada, New Mexico, u jednom trenutku se čak govorilo i o Teksasu, koji inače uvijek glasa za republikanskog kandidata, tako da će biti zanimljivo sve do kraja. Puno više država je u igri nego što je to obično istina", kaže Žužul.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ispred zgrade Kongresa već su počele pripreme za inauguraciju koja će se održati 20. siječnja iduće godine. No, utorak je važan dan i za tu drugu granu američke vlasti - bira se kompletan sastav Zastupničkog doma, njih 438, i 34 od 100 senatora. Republikanci već dugo drže većinu, demokrati se nadaju barem smanjiti razliku

Ali tu je i njima naškodila najava nove istrage oko mailova Hillary Clinton.

Demokrati se sigurno boje da će manje glasača izići na izbore, u Americi je inače voter turnout između 55 i 60 posto, dakle dosta nizak. I najviše se boje da će glasači ostati doma, što će povrijediti ne samo njezine šanse da postane predsjednica, nego i šanse demokrata da uđu u Senat ili House of representatives.

Mnogi Amerikanci ni ne znaju što sve donosi utorak, a neki su i tri dana prije izbora itekako politički aktivni, poput veterana koji prosvjeduje ispred novog Trumpovog hotela.

"Želimo vidjeti Donalda Trumpa poraženog, tako teško da će nestati u povijesti i nikad se ne vratiti", izjavio je Jim McGrath, ratni veteran.

No, sva je prilika da, tko god pobijedi, američki politički sustav, kao i sama država, ostaju duboko podijeljeni.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Superstar
NOVA SEZONA
VOYO logo