Za ubojstvo Poljaka koji je vozio kamion u Njemačkoj kao i prilikom pucnjave na policijskog djelatnika koji ga je tražio identifikacijske dokumente, Amri je koristio pištolj kojeg se na crnom tržištu može nabaviti za svega 150 eura, piše Daily Mail.
Koristio pištolj malog kalibra
22 kalibarski pištolj snimljen je uz tijelo ISIS-ovog borca, Anisa Amrija kada je ubijen rano jutros u milanskoj industrijskoj četvrti.
Postavlja se pitanje kako je Amri uspio nabaviti oružje s obzirom na to da se nalazio pod policijskim nadzorom te je bio uhićen najmanje tri puta samo ove godine.
Postoji zapis koji dokazuje da je 24-godišnjak bio dijelom opsežne istrage ekstremističke mreže te da je vođi regrutacijske skupine, širitelju mržnje kazao kako je spreman te da želi postati bombaš samoubojica. Bilo je to prije samo dva mjeseca.
Lako do oružja
Teroristi nevjerojatno lagano dolaze o oružja koje potom koriste za terorističke napade. Tome doprinosi još uvijek živuće tržište ilegalnog oružja koje dolazi s područja Balkana u srce Europe.
Švicarski stručnjaci nedavno su objavili istraživanje koje pokazuje da se na području bivše Jugoslavije nalazi između tri i šest milijuna različitih vrsta oružja koje je ostalo od rata na našem području tijekom 1990-ih godina.
Pretpostavlja se kako se oko 1,5 milijuna primjeraka oružja nalazi u Srbiji kao nasljeđe iz Jugoslavije.
Cijena pištolja malog kalibra na crnom tržištu kreće se oko 150 eura, a malo skuplje oružje poput kalašnjikova AK-47 može se naći po cijeni od 700 eura, a distribuiraju ih kriminalne bande, stoji u istraživanju.
Crno tržište
Distributer ilegalnog oružja poznat pod imenom 'Nijemac' opisao je kako se oružje prodaje teroristima.
'Na ulicama ima mnogo automobila i kamiona u kojima se nalazi rastavljeno oružje. Krijumčari i preprodavači ih znaju sakriti i u spremnike za gorivo. Prigušivači su nešto skuplji, mitraljezi i automatske puške koje se lako skrivaju, koštaju više. Pištolji su s druge strane prilično jeftini. Njihova se cijena kreće oko 150 eura', rekao je Nijemac 2015. godine.
Porast ilegalnog oružja
Ivan Zveržhanovski, voditelj UN-ovog odjela za suzbijanje ilegalne prodaje oružja u Beogradu kazao je kako je 'nemoguće znati gdje se oružje nalazi, tko ih drži te na koje se načine koriste'.
'Ne treba vam na stotine tisuća vrsta oružja, dovoljno je tek nekoliko da se izazove sigurnosni proboj', rekao je Zveržhanovski.
'Tržište pištolja zapravo funkcionira po vrlo jednostavnom sustavu ponude i potražnje. Od 2011. bilježimo značajan porast ilegalnog posjedovanja oružja na području jugoistočne Europe kao i ostalim dijelovima Europske unije', dodao je.