Suđenje dileru droge i vlasniku jeftinih soba za iznajmljivanje optuženom da je pružio utočište dvojici članova terorističke grupe koji su napali Pariz u studenome 2015. pružilo je uvid u napetih pet dana nakon najsmrtonosnije noći u Francuskoj nakon završetka Drugog svjetskog rata, piše Guardian.
Neprimjereno ponašanje na sudu
Suđenje Jawadu Bendaoudu počelo je prošlog mjeseca i povezano je s napadima u kojima je poginulo 130 ljudi, a još 500 ih je ozlijeđeno. Na njemu sudjeluju preživjeli i obitelji žrtava koje su ispričale užasne priče o gubitku i želji da vide pravdu. Bendaoud je izazvao bijes rodbine poginulih zbog svog ponašanja na sudu, gdje se hvalio svojim zločinačkim aktivnostima i seksualnim životom.
Uz to se otvoreno sukobljavao sa suoptuženim kolegom dilerom, Mohamedom Suomahom, koji je optužen za neobavješćivanje policije o terorističkoj zavjeri. Treći čovjek kojem se sudi, Yussef Aitboulahcen, brat je žene ubijene u policijskom prepadu na sklonište terorista.
Sudu je predstavljena priča kako su se osumnjičeni koordinator napada, viši džihadist Islamske države iz Belgije Abdelhamid Abaaoud i još jedan terorist skrivali dok su navodno pripremali još jedan napad na poslovnu četvrt La Defense. Obojica su ubijeni, zajedno s Hasnom Aitboulahcen, tijekom napada u zoru u siromašnom stanu u Saint-Denisu sjeverno od Pariza, koji je pripadao Bendaoudu.
Pogrešno proglašena prvom ženom-bombašem samoubojicom
Mediji su u početku tvrdili kako je Hasna Aitboulahcen "prvi ženski bombaš samoubojica koja se raznijela u Europi". Kasnije se pokazalo kako nije imala samoubilački pojas nego je bila Abaaoudova rođakinja koju je pozvao kako bi mu pomogla da nađe mjesto za skrivanje.
Tri različite grupe džihadista napale su glavni grad Francuske u noći 13. studenoga 2015. Četvorica su s bombama krenula na nacionalni stadion Stade de France. Trojica su s vatrenim oružjem ušla na rock koncert u kazalištu Bataclan i otvorila vatru po posjetiteljima. Preostala trojica vozila su se kroz napučeni dio grada, zaustavljali se pred barovima i restoranima i pobili mnogo ljudi koji su sjedili na terasama. Gotovo svi su se kasnije ubili ili su bili ubijeni, ali dvojica "napadača restorana", Abaaoud i njegov suučesnik Chakib Akrouh, uspjela su se izvući. Podzemnom su se željeznicom izvukli iz Pariza te sakrili pored ceste izvan grada.
Rođakinja i ovisnica
Dvije noći nakon napada, Hasna Aitboulahcen (26), koja je odrasla po dječjim domovima i kod udomitelja nakon što je iskusila nasilje svoje majke i drugih rođaka, primila je poziv od člana terorističke ćelije u Belgiji koji je zatražio da pronađe mjesto na kojem bi se Abaaoud mogao sakriti. Francuskinja marokanskog podrijetla, na sudu je opisana kao ovisnica o kokainu koja je nekad nosila islamski veo koji bi joj prekrivao cijelo lice, a drugi bi se put "odjenula kao reperica". Na sudu je rečeno kako joj se sviđao Abaaoud. Vidjela je njegov video snimljen dok je bio s ISIS-om u Siriji u ožujku 2014. , kako nasmiješen vozi kamiončić i vuče masakrirana tijela kroz pustinjski pijesak.
Abaaoud je bio najtraženiji čovjek Francuske i njegovo je lice bilo posvuda kada je ona otišla na tajni sastanak s njime. Čak je rekla svom savjetniku u lokalnom centru za nezaposlene: "Vidjela sam svog rođaka, bio je na TV-u, traže ga."
'Imbecili, ne teroristi'
Aitboulahcen je provela sljedećih 48 sati telefonirajući okolo kako bi našla smještaj za bjegunce. Nazvala je i svog dilera Mohameda Soumaha, koji ju je spojio s Bendaoudom, koji je pak ponudio smrdljivi stan bez vode i zahoda za 15 eura. Obojica su porekla da su znali da pomažu teroristima. Soumah je rekao kako je pomogao samo zato što je želio spavati s Aitboulahcen. Njezina cimerica je bila ta koja je obavijestila policiju.
Aitboulahcen je više desetaka puta nazvala svog brata Yussefa, koji je kasnije pokušao izbrisati memoriju svog telefona. Svo troje osuđenika je poreklo da su znali bilo što o teroristima, iako odvjetnici obitelji žrtava tvrde kako nisu mogli propustiti veliki lov na bjegunce. Bendaoud i Soumah opisali su sebe kao kriminalce i "imbecile, ne teroriste".
'Moj život je gotov'
Bendaoud je opisao rukovanje s Abaaoudom, koji je stigao 17. studenoga odjeven u majicu pariškog nogometnog tima PSG te pitao u kojem da se smjeru moli. Bendaoud je pričao vlasniku lokalne pizzerije o "sumnjivim Belgijcima" kojima je iznajmio stan, ali je na sudu tvrdio da ih nije prepoznao kao tražene teroriste jer je bio napušen crackom nakon što mu je 19-godišnjakinja s kojom je bio rekla da je trudna. Kasnije je rekao kako mu je televizor bio pokvaren tako da nije vidio vijesti. "Zašto bih lagao? Moj je život gotov. Imao sam novi projekt o dilanju kokaina, ali tko će htjeti sada surađivati sa mnom?", rekao je.
"Ono što me šokira je nedostatak ozbiljnosti kojom Bendaoud i Soumah shvaćaju ovo suđenje. Iza onih kojima se danas sudi su obitelji koje su uništene", izjavio je na sudu čovjek po imenu Abdallah, koji je u napadima izgubio obje sestre.
Suđenje se završava sljedećeg tjedna, a presuda će biti donesena kasnije. U ponedjeljak u Belgiji počinje i suđenje Salahu Abdeslamu, jedinom preživjelom od 10 navodnih pariških napadača. On se izdvojio iz grupe koja je napala stadion te je automobilom pobjegao u Belgiju. Sudit će mu se zbog pucnjave u Bruxellesu koja je dovela do njegova uhićenja. Navodno je povezan i s ćelijom koja je izvela samoubilački napad u Bruxellesu dan nakon njegovog uhićenja.
This combination of photos made in Paris on November 26, 2015 shows (From top L) Samy Amimour, one of the suicide bombers who attacked a Paris concert hall, an unidentified man, one of the suicide bombers of the Stade de France stadium, the suspected mastermind of the November 13, 2015 Paris attacks, 28-year-old Belgian IS group leading militant Abdelhamid Abaaoud, Brahim Abdeslam, one the suicide bombers of Paris' Bataclan attack, (bottom from L) suspect at large French Salah Abdeslam, French Bilal Hadfi, one of the suicide bombers who blew himself outside the Stade de France stadium, and an unidentified man suspected of being involved in the attacks and Omar Ismail Mostefai, one the suicide bombers of Paris' Bataclan attack. AFP PHOTO
-- RESTRICTED TO EDITORIAL USE, DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS FROM ALTERNATIVE SOURCES, AFP IS NOT RESPONSIBLE FOR ANY DIGITAL ALTERATIONS TO THE PICTURE'S EDITORIAL CONTENT, NO MARKETING NO ADVERTISING CAMPAIGNS -- / AFP PHOTO / HO / ANDREJ ISAKOVIC