DIGITALNI RATOVI /

Kako su Rusi od rabljenih računala izgradili hakerski imperij: Putinu je jedno posebno priraslo srcu

Image
Foto: Profimedia

Putinu, kao starom obavještajcu, bilo je jasno da će Internet u skoroj budućnosti biti globalna autocesta svih informacija

Ivan Trajković

1.7.2024.
16:01
Profimedia
VOYO logo

Rusija već dugi niz godina prati SAD i zemlje EU-a kada je u pitanju razvoj interneta i tehnologije. U 1990-ima, kada je na vlasti bio bivši predsjednik Boris Jeljcin, većina građana si je mogla priuštiti samo rabljena računala uvezena iz zapadnih zemalja. I dok su Nijemci, Šveđani i Talijani već uživali u (tada najmodernijim) računalima tipa Pentium, u Rusiji su još uvijek 'zakon' bila računala 286 i 386, naravno, rabljena.

To će se iz temelja promijeniti nakon 2000. godine, kada na vlast dolazi Vladimir Putin, stari agent KGB-a i novi premijer Ruske Federacije, željan svega, a najviše vlasti i vlasti. Putin je već u prvoj godini svog mandata (ispravno) prepoznao da u Rusiji ima još iznimno mnogo talentiranih matematičara i inženjera svih vrsta i svih generacija, te da, iako se Rusija tada (a ni danas) nije mogla mjeriti sa Zapadnom u 'sirovoj proizvodnji' svoje industrije, mogla bi raditi nešto drugo - znanost, informatiku i inovacije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Putinu, kao starom obavještajcu, bilo je više nego jasno da će sve popularnija 'inovacija', zvana internet, u skoroj budućnosti biti globalna autocesta svih informacija. A kao i svakom dobrom agentu bivšeg KGB-a (današnjeg FSB-a), Putinu je neograničeni pristup informacijama i podacima bio posebno prirastao srcu.

Image
TREBA BITI OPREZAN /

IT stručnjak za Danas.hr objasnio kako prepoznati hakera i zaštititi računalo: 'Moguće je smanjiti rizik'

Image
TREBA BITI OPREZAN /

IT stručnjak za Danas.hr objasnio kako prepoznati hakera i zaštititi računalo: 'Moguće je smanjiti rizik'

Luksuzni automobili i državni poslovi

Dok se sredinom 2020. godine svijet još borio s pandemijom koronavirusa, korisnici društvenih mreža u Rusiji počeli su s velikim zanimanjem pratiti avanture mladog i (naizgled) bogatog Moskovljanina. Često je postavljao video klipove luksuznih večera, ludih provoda, a posebno - brzih vožnji u svom lamborghiniju. Često bi takvi video zapisi prikazivali i 'prolet' pored moskovskih policijskih patrola, kojima, začudo, očito nije bilo u interesu zaustaviti i privesti vozača.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon nekoliko mjeseci ruski mediji otkrili su identitet 'mladog playboya' - riječ je o Maksimu Jakubecu, službeno poduzetniku i stručnjaku za tehnologiju. No, Jakubec je već bio dobro poznat onima u svijetu praćenja cyber kriminala kao iznimno opasan haker pod nadimcima 388888 i Aquaman.

Jakubec je tada (iako se sumnja da je još) bio blisko povezan s hakerskom skupinom Evil Corp, za koju američke obavještajne službe vjeruju da je povezana s FSB-om, vanjskom službom SVR-a, kao i sa samim Kremljom. Evil Cor' najpoznatiji je po opasnom računalnom virusu Dridex, posebno dizajniranom za krađu podataka iz banaka i financijskih institucija diljem svijeta.

Dridex u svojim novim mutacijama, kao što su Bugat i Cridex prisutan je i danas, a vrlo lako može zaraziti računala u bankama i državnim institucijama putem zaraženih dokumenata u Microsoft Word formatu (.doc i . docx). Također, britanska služba za kibernetičku sigurnost GHCQ vjeruje da je Jakubec, zajedno s ostalim ruskim hakerima bliskim Kremlju, dio grupe Jabber Zeus koja se prije 12 godina 'proslavila' trojanskim virusom Zeus, namijenjenim krađi digitalnog identiteta.

Osim što je Jakubec na crvenoj tjeralici američkog FBI-a on je i zet poduzetnika Eduarda Benderskog, za kojeg se vjeruje da je (kao i gotovo svi ruski oligarsi) blizak Kremlju, te da je i sam bivši pripadnik KGB-a. Američke agencije smatraju da je Jakubec do danas uspio izgraditi bliske veze sa sve tri najveće ruske obavještajne službe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ice hackers i francuska vina

No, Jakubec je tek na početku svoje hakerske karijere, koja se vrlo brzo može prekinuti ako ikada napusti Rusiju, ili se nađe u nekoj od zemalja EU-a ili NATO-a. S druge strane, ruske službe GRU i FSB također imaju veliki broj svojih hakerskih veterana.

Mihail Gavrilov, Pavel Akulov, Evgenij Gladik i Marat Tijakov smatraju se nekima od najopasnijih ruskih hakera. Smatra se da su razvili iznimno napredan računalni virus godine Triton (Trisis). Taj je virus posebno dizajniran za napad na industrijska računala u tzv. SCADA sustavima (Supervisory Control and Data Acquisition) koji upravljaju najrazličitijim tipovima proizvodnje - od čokolade, preko igračaka i autodijelova, do prerade nafte i proizvodnje oružja. Prvi napad virusom Triton dogodio se u Saudijskoj Arabiji krajem 2017. godine kada je potpuno zaustavio rad velike rafinerije. Zanimljivo je da je virus korišten u napadu uspio prepoznati specifične industrijske uređaje, koje je proizveo francuski div Schneider Electric.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Američke službe i NATO u Bruxellesu smatraju da je vrh ruske hakerske planine zapravo Sergej Vladimirovič Detistov, ​​​​visoki časnik FSB-a i član Glavne obavještajne uprave. Detistov je jedan od najtraženijih svjetskih hakera, ali i obavještajaca općenito, te je trajno na popisu najtraženijih službi SAD-a. Detistov je također optužen da je bio jedan od mozgova iza hakerskih napada na kampanju francuskog predsjednika Emmanuela Macrona 2017. godine, uz spomenute cyber napade, te razvoj računalnih virusa i krađu podataka.

Naime, dok se Macron pripremao za prvi krug predsjedničkih izbora krajem travnja 2017., njegov izborni stožer i računala korištena u kampanji pretrpjeli su veliki hakerski napad. Nekoliko dana potom na internetu se pojavilo oko 9 gigabajta podataka, mailova i financijskih planova iz Macronove kampanje. Podatke je na nekoliko stranica za dijeljenje datoteka učitao isti korisnik pod imenom EM Leaks.

Danas je izvjesno da je EM Leaks najvjerojatnije ili sam Detistov ili Mihail Gavrilov. Kremlj je tada smatrao da bi za njegove interese bilo bolje da pobijedi desničarka Marie Le Pen, koja je tada (kao i sada) imala izrazito pozitivne stavove o aktivnostima službene Moskve, ali i samog Putina. Ususret drugom krugu tadašnjih francuskih predsjedničkih izbora, ovi ukradeni fajlovi osvanuli su i na internetskom forumu 4 Chan, poznatom po sadržaju na rubu legalnosti. Zanimljivo je i da su se linkovi na ovu bazu na forumu 4 Chan u to vrijeme masovno dijelili i na Twitteru, na računima koji su podržavali tadašnjeg američkog predsjednika Donalda Trumpa.

Očekivano, kopija ove podatkovne mape (mirror database) ubrzo se pojavila na WikiLeaksu, koja je čak omogućavala jednostavno pretraživanje po određenim pojmovima, ali je u međuvremenu izbrisana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tek će se vidjeti hoće li ruski hakeri pokušati novu rundu hakerskih napada na aktualnim francuskim izborima, zakazanim za 30. lipnja i 7. srpnja. Iako je Marie Le Pen u međuvremenu postala kritičarka Putina zbog njegove agresije na Ukrajinu, ona je također (kao i mađarski premijer Viktor Orbán) velika kritičarka europskih sankcija Rusiji i samom Kremlju te naoružavanja Ukrajine modernim europskim obrambenim sustavima. Ne treba zaboraviti ni da u Parizu uskoro počinju Ljetne olimpijske igre koje će na jednom mjestu okupiti gotovo sve zemlje svijeta, a ruski će se sportaši natjecati pod zastavom MOO-a zbog ruske agresije na Ukrajinu koja je u tijeku.

POGLEDAJTE VIDEO Bijeli haker otkrio detalje o kibernetičkim napadima: 'Lako ih je izvesti, teško se braniti'

Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo