„Kupila sam dodatne vanjske baterije (Powerbank) za punjenje telefona i solarnu svjetiljku koja radi i na obične baterije. Naravno, kupila sam i dosta svijeća. Iz vikendice sam donijela vreće za spavanje i plinsku bocu, kako bi se nešto moglo i skuhati“, kaže Ljudmila Rosik iz Kijeva. „Ali ako dođe do potpunog blackouta, otići ću na selo gdje kuću mogu zagrijati i na drva", piše DW.
Posljednjih mjeseci ruska vojska sve više ciljano napada ukrajinsku energetsku infrastrukturu. Prema navodima ukrajinskih vlasti već je uništeno oko 40 posto objekata. Zbog nedostatka električne energije u brojnim gradovima, naročito u Kijevu, dolazi do nestanka struje u čitavim četvrtima.
Oleksandr Djačenko, također iz Kijeva, dobro se pripremio za ovu situaciju. Nakon prvih masovnih napada na energetski sustav, u listopadu, kupio je naponski transformator za svoj automobil. „S tim uređajem možete puniti laptop i u automobilu. Kupio sam i štednjak i grijalicu na plin, kao i baterijske svjetiljke”, kaže. Ali prije svega je mislio na debele, podstavljene čizme. „Topla odjeća je najvažnija. Jer tijekom uzbune za zračni napad možda ćete morati ostati u hladnom podrumu”, objašnjava Djačenko.
Bez interneta
Problem koji Oleksandr ne može riješiti je pristup internetu za vrijeme nestanka struje. „Ako bi moj wi-fi bio povezan na optički kabl, onda bi taj problem bio riješen povezivanjem rutera s vanjskim napajanjem. Ali, nažalost, nemamo ponuđača koji nudi optički kabl. A mobilni internet se stalno prekida. Onda odlazimo u dio grada gdje ima struje. Tamo možete sjesti u kafić i koristiti internet”, kaže Oleksandr.
Ukrajinski operateri mobilne telefonije za DW objašnjavaju da njihove bazne stanice imaju baterije koje, u slučaju nestanka struje, omogućavaju nastavak rada nekoliko sati. Iz kompanija poručuju kako se trude povećati broj baterija i generatora, kako bi što efikasnije spriječili prekid mobilnog interneta.
Istodobno, ukrajinske vlasti žele postaviti autonomne wi-fi punktove, koji će raditi i tijekom nestanka struje. „Razmatramo upotrebu baterija Tesla-Powerwall i Starlink terminala, kako bismo omogućili da ti javni komunikacijski punktovi u Ukrajini funkcioniraju neovisno od električne mreže“, rekao je ukrajinski ministar za digitalnu transformaciju Mihajlo Fedorov u intervjuu za ukrajinsko izdanje časopisa Forbes. Prema njegovim riječima, ti javni wi-fi punktovi bit će u funkciji sljedećeg mjeseca, ali nije precizirao u kojim gradovima. U Kijevu će ih vjerojatno biti.
Gorivo, generatori i mjesta za grijanje
Uprava glavnog grada Kijeva između ostalog priprema i postavljanje oko 1.000 punktova na kojima će se građani moći ugrijati. Treba im osigurati najnužnije – grijalice, svjetiljke, kupanje, kuhinje, mjesta za odmor, toplu odjeću i prekrivače. Pored toga, prostorije trebaju imati i generatore za struju, a za svaki slučaj, u blizini moraju biti i spasilačke ekipe. Gradonačelnik Kijeva Vitalij Kličko rekao je kako grad već ima zalihe goriva, generatore, hranu i vodu.
Kličko, međutim, priznaje da to možda neće biti dovoljno ako grad zbog daljih ruskih napada ostane potpuno bez struje i vode. On zato poziva ljude da budu spremni na najgori scenarij. „Ako imate rođake i poznanike u predgrađima Kijeva, koji imaju vlastiti vodovod, štednjak, grijanje, onda budite tamo privremeno. Molim Vas napravite krizni plan, kako biste neko vrijeme mogli ostati kod prijatelja ili poznanika“, poručio je Kličko na ukrajinskoj televiziji.
Gradska uprava Kijeva također priprema plan evakuacije tri milijuna stanovnika u slučaju potpunog nestanka struje. To je nedavno objavio „New York Times“, pozivajući se na Romana Tkačuka, šefa gradskog odjela za sigurnost. Kasnije je i sam potvrdio tu informaciju, ali je istaknuo kako još nema razloga za evakuaciju.
'Ne oslanjajte se na vlasti'
Malo je vjerojatna evakuacija kojom će istodobno biti uključeno tri milijuna ljudi, kaže Ihor Molodan, direktor „Autonomnog kluba", škole za preživljavanje. „Morate voditi računa o sebi. Ne možete se oslanjati na vlasti“, kaže Molodan. Prije svega bi se trebalo opskrbiti toplom odjećom, ali i kupiti šatore i vreće za spavanje. „Korisni su i kuhalo za kampiranje, plinske patrone i plinske keramičke grijalice”, dodaje.
I Volodimir Omelčenko, stručnjak za energetiku u istraživačkom centru „Rasumkov“, također kaže da je bolje osloniti se na sebe. „U slučaju nestanka struje u Kijevu, generatori neće moći opskrbljivati grad od tri milijuna ljudi. Oni su potrebni prije svega za bolnice, staračke domove, za vlasti i vojsku“, kaže Omelčenko. On objašnjava kako su punktovi za grijanje predviđeni samo za oko 200.000 ljudi. Omelčenko, međutim, naglašava da su mjere koje poduzimaju kijevske vlasti ispravne. Više od toga se ni nije moglo učiniti. „Niti jedna gradska uprava na svijetu se ne može nositi s posljedicama potpunog blackouta", dodaje.
U najgorem slučaju Oleksandr Djačenko planira napustiti glavni grad i odići u svoju kuću na selu. „Već sam udvostručio zalihe ogrjeva, kupio plinski štednjak i plinske boce. Tamo ću se moći ogrijati i skuhati nešto", zaključuje.