Koliko god da smo puta čuli ove riječi tijekom života, nikako da se na njih naviknemo na poslu. Naravno, s razlogom, jer posao nikako ne predstavlja okruženje u kojem su pogreške dobrodošle. I nikako nije ''ugodno'' mjesto na kojem se na vlastitim greškama može ponešto i naučiti.
No, što kad se dogodi? Kako postupiti da kazna bude što manja, a šefovi što blaži? Pogriješite li, to ne znači da ćete odmah po kratkom postupku dobiti otkaz.
Ključ toga problema upravo je u činjenici da je prihvatite s blagom poniznošću. U nastavku donosimo par trikova koje biste svakako trebali imati na umu kad nešto pođe po zlu i koji će vam pomoći da se lakše izvučete iz kaosa kad ga napravite.
Priznajte pogrešku
Nitko nije uvijek u pravu i nitko nije bezgrešan. Kad shvatite da ste zabrljali, priznajte svom nadređenom pogrešku prije nego je on sam otkrije. To će uvelike olakšati vaše muke.
Ne smišljajte nepotrebne izlike
One samo potenciraju loš dojam. ''Bio sam umoran ili umorna, Nisam imao/imala vremena da provjerim napravljeno, On/ona mi nije rekla da to moram tako napraviti'' i slične izlike neće popraviti situaciju. Osim što ispadate nezreli u šefovim očima, postoji mogućnost da u problem uvučete i posve nedužnu osobu. Glasno recite: ''Napravio sam grešku'' te prestanite svaljivati krivnju na nekoga ili nešto. Ispričajte se za učinjeno i to će vam donijeti dodatne bodove.
Vodite računa da vam se ista greška ne ponovi
Jedna od najvažnijih stvari je da ne dopustite da se u istoj situaciji nađete i tjedan kasnije. Ili dan. Ili mjesec.
Ponudite da ispravite grešku u slobodno vrijeme
Ako postoji bilo kakav način da učinjeno ispravite u slobodno vrijeme, učinite to! Preuzmite odgovornost, pa čak i ako to zahtijeva raniji dolazak na posao i kasniji odlazak kući.
Krenite dalje
Ne žalite danima za pogreškom. Što je učinjeno je učinjeno... Budite pozitivni i nastavite dalje, jer ono što je napravljeno više se ne da ispraviti. Vrijeme koje biste proveli u žaljenju iskoristite za svoju budućnost.