I dok se očekuje kako će ostavinska rasprava u slučaju pokojne Jovanke Broz teći glatko, raspodjela Titove imovine oteže se već 33 godine.
Sva imovina ostala bivšim republikama
Već odavno se ispostavilo da on zapravo nije posjedovao nikakvu imovinu, a da su silne kuće, vile, limuzine, trofejno oružje, satovi i ostalo bili vlasništvo bivše države, odnosno republika koje su je tvorile.
Telegraf podsjeća kako je Tito, osim službene rezidencije u Užičkoj 15 u Beogradu, imao vilu u skoro svakoj republici bivše federacije, iako u neke od njih nikada nije kročio.
U neke vile nikada nije kročio
Omiljena mu je bila ona na Brijunima, točnije na otoku Vangi. Tamošnji kompleks uključuje i vinski podrum, radionicu, foto-laboratorij i vrt s mandarinama.
U crnogorskom ljetovalištu Igalu imao je vjerojatno najluksuzniju rezidenciju u kojoj je boravio samo četiri puta. U sklopu nje bio je bazen s mineralnom vodom, blatne i biserne kade, trim-dvorana...
Među poznatijim vilama kojima se koristio bila je i ona u Brdu kod Kranja, u stvari dvorac kojeg je "naslijedio" od kralja Aleksandra I. Karađorđevića, a koji je ovaj, pak, kupio od jednog njemačkog plemića.
Bio je "slab" na Mercedese
Čuven je i Titov raskošni "vozni park" u kojem se isticao Rolls Royce Phantom pete generacije, šesti takav primjerak iz prve serije napravljenih, za kojeg se govorilo da mu ga je poklonila britanska kraljica Elizabeta.
Tito je bio i ljubitelj Mercedesa, pa je za njegove potrebe u vremenu od 1965. do 1978. bilo naručeno čak pet modela Pulman 600 opremljenih mini barom, klima-uređajem, ali i priborom za brijanje sa zglobnim ogledalom i kolonjskom vodom.
Dio Titove limuzina otpremljen je 1986. godine na izložbu u Sloveniju gdje su dočekali raspada Jugoslavije i ostali u tamošnjem Tehničkom muzeju u Bistri kod Vrhnike. Među njima su i rijedni primjerci poput Rolls Roycea iz 1936. i Cadillaca V12 iz 1939. godine.
Ukradeni sat prodan za 3 milijuna eura
Većina ostalih stvari - od državničkih poklona koje je dobivao na brojnim putovanjima do osobnih stvari poput odijela, naočala, rukavica (čak 38 pari bijelih!) čuva se dan danas u osam golemih depoa Historijskog muzeja u Beogradu.
Dio predmeta vremenom je nebrigom raskućen i nepovratno izgubljen. Prije šest godina, s izložbe Titovih satova, nestao je skupocjeni model Patek Philippea, izrađen u samo pet primjeraka.
On ga je, kako piše Telegraf, kupio 1954. godine za 2.000 švicarskih franaka, a navodno je nedavno prodan na jednoj aukciji u Švicarskoj za tri milijuna eura.