"Upravo zbog neposrednih međunacionalnih sukoba u vrhu partije, oni su morali civilizirati svoja uvjerenja. Taj oštar sukob u vrhu trajao je od samog početka 1943. godine, ali političke elite tada nisu još bile svjesne kamo on vodi", kazao je Flere na promociji knjige u Novom Sadu.
Objasnio je da knjiga koju je napisao zajedno s kolegom sociologom Rudijem Klanjšekom predstavlja kratku studiju "umiranja" Jugoslavije, koja taj proces promatra kroz djelatnost političkih i kulturnih elita oslanjajući se na "ogromnu literaturu". Flere je istaknuo da je "crvena nit knjige" posvećena upravo spomenutim sukobima u vrhu tih dviju elita, piše B92.
"Tito je još 1962. godine upozorio da će se Jugoslavija raspasti. To je bio jedan stalan elitni sukob nacionalizama koji je eskalirao i morao dovesti do toga da se taj sukob proširi u mase", rekao je Flere ujedno ocjenjujući da su Jugoslaviju prema procesu raspada vodile dvije elite. Riječ je, rekao je, o komunističkoj sa svojim nastojanjem za stjecanjem materijalnih dobara i kulturnoj koja je stalno isticala da je "narod tragičan i uskraćen".
Upozorio je i da su u tom procesu čak i "pravo" (pravna država) i Ustavni sud prestali djelovati.
Knjiga "Da li je Jugoslavija morala umrijeti?" pokriva razdoblje od nastanka Jugoslavije u vrijeme Drugog svjetskog rata do njenog raspada 1991. godine.
Autori u njoj ukazuju na to kako su nacionalizmi razbijali zemlju i kako su etničke komunističke elite kontinuitetom svojih svađa dovele do neizbežnog kraha SFRJ.
Knjigu je objavila izdavačka kuća Dan Graf, odnosno dnevni list Danas.