Izrael je jedna od devet nuklearnih sila i može se pohvaliti jednim od najmodernijih i međusobno povezanih sustava protuzračne obrane. Izraelska "željezna kupola" godinama je uglavnom bila uspješna u odbijanju zračnih napada Hamasa, piše DW.
Ali 7. listopada je islamistički militantni Hamas - de facto vladajuća snaga u Pojasu Gaze, koju EU, SAD, Njemačka i druge zemlje klasificiraju kao terorističku organizaciju - uspio nadvladati izraelski obrambeni štit, ispalivši više od 2.000 raketa na Izrael iz unutrašnjosti Pojasa Gaze.
Kako je Hamas prikupio resurse za tako sofisticirani napad na jednu od najpripremljenijih svjetskih vojski? Analitičari smatraju da su u tome kriptovalute imale značajnu ulogu.
Kripto-financiranje u višeznamenkastim milijunskim iznosima
Kao teroristička organizacija, Hamas se suočava sa sankcijama i isključenjem iz međunarodnog bankarskog sustava. Shodno tome, globalne mjere protiv financiranja terorizma stupaju na snagu nakon svakog pokušaja prikupljanja sredstava koja idu ovoj grupi. Međutim, izvještaji pokazuju da je Hamas primio značajna sredstva u kriptovalutama u godinama koje su prethodile najnovijem brutalnom napadu ove terorističke organizacije na Izrael.
Hamas je dobio 41 milijun dolara (39 milijuna eura) u razdoblju između kolovoza 2021. i lipnja 2023. godine, navodi softverska firma BitOK, specijalizirana za kriptovalute, sa sjedištem u Tel Avivu. Palestinski islamski džihad (PIJ), čiji su se militantni članovi pridružili Hamasu u izvođenju napada, dobio je još 93 milijuna dolara u kriptovalutama, navodi londonska firma Elliptic, koja se bavi analizom kriminalnih tokova i pranja kripto-novca.
Al-Qassam brigade kao vojno krilo Hamasa također su primile transfere u milijunima dolara u kriptovalutama, kaže se u analizi firme Elliptic. Ovi transferi su dolazili u obliku bitcoina, stabilcoin tethera i drugih kriptovaluta, uključujući dogecoin. Ova posljednja kriptovaluta, prvobitno zamišljena kao šala, posebno je popularna kod Elona Muska.
Neke od ovih grupa su čak uključene u kripto-rudarstvo, kažu analitičari Elliptica. To im omogućava da zarade još više novca.
Kriptovalute omogućuju zaobilaženje sankcija
Pod vlašću Hamasa Pojas Gaze je doživio tešku gospodarsku izolaciju od strane mnogih zemalja. Blokadama, koje su uvele susjedne države Izrael i Egipat, ograničeno je kretanje robe i ljudi. Čak i uz ova ograničenja američki magazin Forbes proglasio je Hamas 2014. godine jednom od najbogatijih terorističkih organizacija na svijetu. Tada je njihov godišnji promet novca procijenjen na čak milijardu dolara. Ovaj novac je prikupljen od poreza i naknada, kao i financijske pomoći i donacija. Veći dio sredstava za Hamas dolazi od iseljenika ili privatnih donatora iz zemalja Perzijskog zaljeva.
Iran se smatra jednim od najvažnijih financijera Hamasa. Prema navodima američkog State Departmenta, Teheran osigurava Hamasu i drugim palestinskim terorističkim grupama oko 100 milijuna dolara godišnje. Katar i Turska su također financijski pomagali Hamasu.
Kriptovalute su olakšale Hamasovim pomagačima zaobilaženje sankcija. Još 2019. godine su Al-Qassam brigade na svom Telegram kanalu tražile od svojih pristaša da im pošalju bitcoine.
"Realnost džihada je ulaganje truda i energije, a novac je okosnica rata", napisao je Hamas u objavi, navodeći bitcoin adresu. Te godine Hamas je primio oko 30.000 dolara u bitcoinima.
Isplate pod pritiskom vlasti
Međutim, u travnju 2023. Hamas je objavio da će prekinuti prikupljanje sredstava u bitcoinima. To je uslijedilo zbog "udvostručavanja neprijateljskih napora prema svima koji pokušavaju podržati naš otpor putem ove valute", objavili su na Telegramu.
Kriptovalute su još uvijek daleko od najvećeg izvora financiranja terorizma, ali sve je veći fokus na presijecanju ovog kanala za Hamas.
Nakon napada 7. listopada izraelske vlasti objavile su da su zamrznule nekoliko računa kriptovaluta povezanih s Hamasom, navodeći da je ova teroristička organizacija uputila još jedan poziv za prikupljanje sredstava na društvenim mrežama.
"Cyber jedinice izraelske policije i Ministarstvo obrane odmah su poduzeli radnje na lociranju i zamrzavanju ovih računa, uz asistenciju i pomoć Binance kripto-burze, kako bi se sredstva preusmjerila u državnu blagajnu", navodi se u priopćenju policije.
Binance je najveća svjetska burza kriptovaluta. Iako surađuje s izraelskim vlastima, i sama je pod lupom zbog indirektne, ali značajne uloge koju je odigrala u financiranju terorizma. Prema izvještajima Wall Street Journala, vlasti su posljednjih godina pokušale zaplijeniti kriptovalute koje su se nalazile na desecima Binance-računa povezanih s Hamasom. Američko ministarstvo pravosuđa također vodi istragu o ovoj kripto- burzi.
Istraga koja ukazuje na kriminalne aktivnosti
Iz interne komunikacija Binancea, koja je otkrivena u sudskim postupcima, proizlazi da je ova burza, iako ne traži klijente odnosno suradnju s klijentima uključenima u kriminalne radnje, svjesna toga i da tolerira ovu bazu korisnika.
U jednoj internoj razmjeni informacija, bivši šef za usklađivanje poslovanja ove burze s pravilima i zakonima Samuel Lim napisao je da teroristi obično šalju male iznose, jer bi velike sume predstavljale pranje novca. „Ne možete kupiti AK 47 [jurišnu pušku] za 600 dolara", odgovorio mu je jedan kolega. Binance nije odgovorio na zahtjev DW-a za komentar.
Ujedinjeni narodi procjenjuju da kriptovalute čine udio od 20 posto u financiranju terorizma u svijetu. Nedavna zapljena Hamasovih računa pokrenula je novu istragu. Kritičari kažu da je kriptovaluta savršeno sredstvo za financiranje kriminalaca, jer je teško pratiti plaćanja i tokove novca, a mogu se izbjeći i financijski propisi.
"Alarmantno je da su digitalni novčanici povezani s Hamasom primili milijune dolara u kriptovalutama i to bi trebao biti poziv na uzbunu za zakonodavce i regulatore ", napisala je američka senatorica Elizabeth Warren na X-u, nekadašnjem Twitteru. "Kriptovalute su ne baš tajno financijsko oružje kojim se financiraju terorističke organizacije poput Hamasa, kineske mreže za trgovinu fentanilom (op. red.: sintetički opioid, 50 do 100 puta jači od morfija) i sjevernokorejski raketni program."
POGLEDAJTE VIDEO: Situacija u Gazi sve je teža