piše slovensko 'delo' /

'Juncker kao kormilar arbitražne barke': planira pozvati Plenkovića i Cerara u Bruxelles, i ako se dogodi da Hrvati ne žele razgovarati

Image
Foto: Goran Kovačić/PIXSELL

Slovenija inzistira da bi Juncker morao inzistirati na sazivanju takvog sastanka s oba premijera i u slučaju da bi iz Zagreba 'dolazili signali da ne želi razgovarati o implementaciji presude'

10.1.2018.
10:21
Goran Kovačić/PIXSELL
VOYO logo

Predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker pozvat će do kraja siječnja na razgovore u Bruxelles premijere Slovenije i Hrvatske, Miru Cerara i Andreja Plenkovića, piše u srijedu ljubljansko "Delo".

U članku "Juncker kao kormilar arbitražne barke" vodeći slovenski list piše da se Juncker u rješavanje arbitražnog spora dviju država trebao uključiti pošto je Zagreb odbacio ranije predloženu posredničku misiju potpredsjednika Komisije Fransa Timmermansa s kojim Hrvatska nije željela razgovarati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pozivajući se na slovenske izvore, list piše da je u Komisiji to izazvalo dosta nelagode.

Kako su isti izvori za "Delo" naveli prilikom jučerašnjeg boravka predsjednika Boruta Pahora u Bruxellesu, Slovenija inzistira da bi Juncker morao inzistirati na sazivanju takvog sastanka s oba premijera i u slučaju da bi iz Zagreba "dolazili signali da ne želi razgovarati o implementaciji presude".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pahor je u utorak na brifingu za slovenske novinare kazao da je sugovornike u Bruxellesu opomenuo da Hrvatska neprihvaćanjem implementacije arbitražne odluke krši svoj pristupni ugovor s Europskom unijom i pravo EU-a, što bi moglo biti temelj za eventualnu tužbu protiv Hrvatske.

Pahor očekuje da će biti potrebno više sastanaka slovenske i hrvatske strane na visokoj razini i da treba ustrajati ako prvi pokušaj i ne bude uspješan, no da će arbitražna presuda u svakom slučaju na kraju ostati važeća.

"Slovenija ima arbitražnu presudu, a Hrvatska obvezu da je poštuje", kazao je novinarima u Bruxelelsu slovenski predsjednik.

Ako u dogledno vrijeme ne bi uspjeli pregovori o implementaciji presude, a ona  za Sloveniju nema alternative, Slovenija bi  Europskoj komisiji uputila pismo s opisom prekršaja i graničnih incidenata, što bi bio uvod u moguće pokretanje postupka pred sudom EU-a u Luksemburgu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema predviđenoj proceduri, Komisija bi na takvo pismo trebala reagirati i odgovoriti u roku tri mjeseca.

Pahor je zagovornik dijaloga i što boljih odnosa s Hrvatskom, o čemu će kao i o arbitraži u subotu govoriti s hrvatskom predsjednicom Kolindom Grabar-Kitarović koja će biti među gostima svečanog ručka koji slovenski predsjednik priređuje u povodu početka svog drugog predsjedničkog mandata, piše "Delo".

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo