Prva zamjerka 'otvorenoj' debati bila je činjenica da je pravo snimanja debate imala samo jedna televizija, TV Alfa u vlasništvu Fahrudina Radončića. Drugi sporni dio organizacije jest način postavljanja pitanja, koja su se mogla postavljati tek pismenim putem uz pomoć ceduljica.
Milorad Dodik je rekao da sebe ne doživljava kao Inzkovog protivnika. U uvodnom govoru poručio je da su mediji iz Federacije BiH "najveći destabilizirajući faktor u Bosni i Hercegovini, a posebno neke emisije". Također, nekoliko je puta naglasio važnost "političke korektnosti": iako je dodao da još uvijek nije utvrđeno što je to politički korektno, nije se libio optužiti medije za nekorektnost.
'Postoje i drugi izvori o događajima na tržnici Markale'
Zamoljen da komentira svoje sporne izjave, poput one da "Srbima ne mogu suditi suci muslimani", Dodik je odgovorio da u Federaciji BiH "sude mediji" i da se i "suci boje medija da ih sutra ne stave na tapet".
Na pitanje zašto negira zločin na sarajevskoj tržnici Markale, Dodik je rekao da nije negirao zločin nego je "samo upozorio da postoje i drugi izvori o tome događaju". "Moj zahtjev je bio da se još jednom prođe kroz sve to i da jedna neutralna međunarodna komisija utvrdi zaista činjenice oko svega toga kako se mi u budućnosti ne bismo sporili. Možete vi donijeti bilo kakvu sudsku presudu, ali ako postoje spekulacije koje imaju jasne izvore, onda ste u problemu da afirmirate ono što je sud presudio", smatra Dodik.
'Plavšićka nije ispalila nijedan metak'
Doček osuđene ratne zločinke Biljane Plavšić, Dodik je objasnio na nivou njihovog međusobnog prijateljstva, jer je imao obavezu kao prijatelj ispratiti je u Haag, posjetiti je nekoliko puta u zatvoru i dočekati je u Beogradu, piše Radio Sarajevo. Kazao je da Plavšićka "nije opalila nijedan metak i nije imala zapovjednu odgovornost", te prigovorio da je bosanska strana jednako dočekala Nasera Orića, "koji je zapovjedao brigadama koje su počinile mnoge zločine oko Srebrenice prije masakra".
Genocid u Srebrenici također je bio jedna od tema, jer je Dodik ranije imao nekoliko osporavajućih izjava o karakteru i kvalifikaciji zločina u Srebrenici. Za Dodika genocid u Srebrenici nije "najveća tragedija", nego je to "raspad Jugoslavije, koji je doveo do dramatičnih zločina širom zemlje".
'Sarajevo je zbog reisa Cerića postalo Teheran'
Upitan da objasni zašto je Sarajevo nazvao Teheranom, objasnio je da je "Sarajevo postalo Teheran ponajviše zbog miješanja u politiku od strane reisa Cerića". Reis Mustafa Cerić, prema Dodiku, određuje bošnjačkim političarima šta da rade, pa tako "Lagumdžija neće pobijediti dok ga ne podrži Reis".
Na pitanje kako vidi BiH za dvije godine, Dodik je kratko odgovorio: "Bez Inzka". Visoki predstavnik Valentin Inzko je uz smijeh uzvratio da on BiH za dvije godine vidi „bez Dodika“.
'Jesu li to ovi iz nevladinih organizacija? Koji kreteni'
Kada ga je predstavnik Centra za promociju civilnih inicijativa upitao na osnovu čega tvrdi da je njegov rad dobar, Dodik je postavio kontrapitanje: "Jesu li to ovi što su tražili da nam se ukinu vize? Vidim da ima nekih nevladinih organizacija koji traže da se ne ukinu vize. Koji kreteni."
Na pitanja što misli o položaju mladih u BiH, Dodik je odgovorio da je Bosna i Hercegovina "najbolje mjesto za mlade".
Cjelokupna debata, piše Radio Sarajevo, nije otkrila ništa novo, a Milorad Dodik je još jednom imao odličnu priliku da u Sarajevu objasni sve svoje bahate izjave i "konačno razotkrije te medije u Federaciji, koji su krivi za nisku kulturu dijaloga i destabiliziraju BiH".