Igor Đantar (43) koji je obolio od Covida-19 nakon što je potvrđeno 6. ožujka da je zaražen koronavirusa, rekao je da se poslije pola godine i dalje umara, teže diše te upozorava da se s koronavirusom ne treba šaliti, javlja Telegraf.
"Danas, šest mjeseci nakon što sam se zarazio koronom i bio na korak do respiratora, osjećam samo ogromnu sreću i zahvalnost prema liječnicima i Bogu što sam ostao živ. Kada je bilo najgore i kada nisam mogao ni udahnuti zraka, ni ustati, liječnici su na zid moje bolničke sobe postavili sliku moje djece i rekli mi: 'Zbog njih moraš izdržati i preživjeti' ", prenose Novosti, javlja Kurir.
Problemi s plućima
Đantar (43) se službeno vodi kao nulti pacijent koji je obolio od Covida-19 u Srbiji. Danas se ojseća puno bolje, iako je do nedavno osjećao posljedice gotovo mjesec dana boravka i borbe za život u Kliničkom centru Vojvodine.
"Još uvijek ima nekih problema s plućima. Brže se umaram, teže dišem, ali ide nabolje. Do prije dvije nedjelje sam još uvijek osjećao teže posljedice... Sada je stanje malo bolje, ali me za dvije nedjelje očekuje još jedna kontrola... Dugačak je strašno bio moj put oporavka. Nisam tada ni sanjao da jedan mali virus može da napravi toliko problema u organizmu. Zato još jednom apeliram na sve da se čuvaju, nose maske i slušaju preporuke lekara jer netko prođe bez simptoma, a netko ovako kao ja, dok neki drugi nisu uspjeli preživjeti", kaže Igor.
Zdravlje je najvažnije
Dodaje da je u bolničkom krevetu shvatio da je sve u životu, osim zdravlja, potpuno nevažno. "Jedan dan imaš sve, a već idući ništa... Kada sam ušao u bolnicu, nisam mogao ni ustati iz kreveta, otići do toaleta, 10 dana nisam mogao jesti, jako sam smršavio, a prije toga bio u punoj snazi, trenirao.... Danas sam sretan što ponovo mogu raditi, šetati, otići na ručak s prijateljima, uživati u u životu."
U bolnici je, kaže, najviše razmišljao o djeci i obitelji. "Osjećaj je strašan, gušite se, nemate zraka... Te jezive scene s intenzivne njege mi se stalno vraćaju i nikada neću moći zaboraviti ih. To je definitivno najgorih sedam dana u mom životu. Bio sam na korak do respiratora, saturacija, odnosno nivo kisika u krvi pao je toliko da je sutradan trebalo da me stave na mehaničku ventilaciju... Međutim, cijelu tu noć sa mnom je sjedila jedna doktorica i bodrila me, hrabrila me, govorila da dišem i da izdržim. Posvećenost medicinskog osoblja nikada neću moći zaboraviti, a oni me i dan-danas zovu i raspituju se kako sam. Nikada neću moći da im vratim sve što su napravili za mene", kaže Đantar.
Ozbiljna oštećenja pluća
Istraživanje iz Austrije dokazalo je da mnogi oboljeli od Covida-19 imaju dugotrajna, ozbiljna oštećenja pluća. Medicinski stručnjaci u središtu zanimanja imali su teško oboljele, no medicinska je činjenica da od dugotrajnih posljedica preboljenog covida-19 pate i mnogi oporavljenih od blagog oblika ove bolesti, prenosi N1.
Reuters navodi, a Guardian prenosi rezultate istraživanja kojim je utvrđeno da je šest tjedana nakon otpuštanja iz bolnice 88 posto pacijenata još uvijek imalo tako oštećena pluća da se na CT-snimkama čini kao da se unutra nalaze komadići stakla. 47 posto ih je imalo osjećaj da se bore za dah. 12 tjedana poslije, odnosno čak tri mjeseca, ovakvi simptomi prisutni su još uvijek, u slučaju oštećenih pluća kod 56 posto pacijenata, a u slučaju gubitka daha kod 39 posto njih.
"Oni koji su preboljeli covid-19 imaju problema s plućima tjednima nakon ozdravljenja", konstatirala je dr. Sabine Sahanic sa Sveučilišne klinike u Innsbrucku, koja je sudjelovala u istraživanju.
Situaciju s koronavirusom u Hrvatskoj i svijetu iz minute u minutu možete pratiti OVDJE.