Sukob Rusije i Ukrajine kod Kerčkih vrata u kojem je Rusija pucala na ukrajinske brodove i potom ih zaplijenila mogao bi se pretvoriti u krizu u koju će biti uvučen NATO i Ujedinjeni narodi, piše New York Times.
Nova fronta?
Pucnjava u kojoj je ozlijeđeno barem troje vojnika je prvi vojni konflikt između dvije zemlje još od početka sukoba 2014. godine kada su ruske snage aneksirale Krim. Naime, već gotovo pet godina ukrajinska vojska vodi otvoreni sukob sa separatistima kojeg podupire Moskva u regiji Donbas. U tom je razdoblju poginulo više od deset tisuća ljudi, a sukob na području Kerčkih vrata otvara potencijalno novu frontu.
Teške optužbe Moskve
Ukrajinska opozicija kao i službeni Kremlj optužuju ukrajinskog predsjednika Petro Porošenko za insceniranje sukoba kako bi osigurao pobjedu na predsjedničkim izborima koje će se održati 31. ožujka s obzirom da Porošenko će u ovom situaciji zbog svoje nepopularnosti izgubiti izbore.
Porošenko je u ukrajinskom parlamentu zatražio proglašenje izvanrednog stanja iako je vojska već u stanju pune pripravnosti. Ukrajinski predsjednik izjavio je kako je napad na brodove nova razina agresije u 'hibridnom ratu Rusije protiv Ukrajine'.
Nakon što je Porošenko pristao smanjiti razinu izvanrednog stanja, većina zastupnika ukrajinskog parlamenta glasala je za mjere.
RUSIJA OTVORILA KREČKA VRATA KRAJ KRIMA: Moskva je pretjerala, Ukrajina uvodi izvanredno stanje
Međunarodna reakcija
Međunarodna zajednica dala je podršku Ukrajini, što zbog toga da naglasi međunarodnu izlociju Rusije kada je riječ o sukobu s Ukrajinom i želje da zaštite međunarodne pomorske konvencije.
"Ono što ste jučer vidjeli je vrlo ozbiljno, jer ste vidjeli kako je Rusija otvoreno koristila svoju vojnu snagu", izjavio je glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg i dodao: "Ovo eskalira situaciju regiji i potvrđuje uzorak ponašanja kakav smo vidjeli u posljednjih nekoliko godina."
U posljednjih nekoliko godina NATO povećava svoju prisutnost u regiji, istaknuo je Stoltenberg i pozvao je Rusiju da omogući slobodno kretanje ukrajinskim brodovima kroz Kerčka vrata.
Photo by Don EMMERT / AFP
Vijeće sigurnosti
Rusija je pozvala hitnu sjednicu Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda u pokušaju da prisili raspravu o onome što su oni nazvali "ukrajinskim kršenjem ruskih teritorijalnih voda", međutim zapadne zemlje vrlo brzo se okrenule raspravu u kritiku Rusije zbog njezinih postupaka protiv Ukrajine od 2014. godine.
"Blokiranje zakonitog prolaza ukrajinskih brodova kroz Kerčka vrata je kršenje međunarodnog zakona To je arogantni čin koji međunarodna zajednica mora osuditi i nikada prihvatiti," izjavila je američka veleposlanica pri Ujedinjenim narodnima Nikki Haley, piše New York Times.
Brojne europske zemlje pozvale su Rusiju na oslobađanje brodova i posade, a neki pozivaju na nove sakcije protiv Rusije.
Potez službenog Kremlja
Rusija je pokušala ublažiti situaciju micanjem starog teretnog broda koji je blokirao prolaz kroz Kerčka vrata i omogućujući nastavak komercijalnog prometa. Rusko Ministarstvo vanjskih poslova optužilo je Ukrajinu za stvaranje prijetnje teretnom prometu kršenjem međunarodnih pomorskih zakona i stvaranjem krize zbog potrebe domaće političke scene.
Ruski analitičari tvrde kako potez nema smisla jer je službeni Kremlj postigao što je želio kada su destabilizirali zemlju davajući podršku separatistima. Iako bi možda Vladimir Putin dobio podršku domaće javnosti, analitičari smatraju kako bi time i riskirao nove sankcije Zapada.
This video grab taken from footage of local media Kerch Info on November 25, 2018 shows Russian aircraft flying over the Crimean Bridge that spans the Kerch Strait, a narrow strip that links the Azov and Black seas, as a Russian ship blocks the strait, after Russia fired on and then seized three Ukrainian ships on November 25, accusing them of illegally entering its waters in the Sea of Azov. - Kiev and Moscow were facing their worst crisis in years on November 26 as Ukraine and its Western allies demanded the release of three ships fired on and seized by Russia near Crimea. Ukraine's military was on high alert and parliament was meeting to vote on a request to impose martial law from President Poroshenko who accused Moscow of a "new phase of aggression." (Photo by - / KERCH INFO / AFP) / RESTRICTED TO EDITORIAL USE - MANDATORY CREDIT "AFP PHOTO / KERCH INFO" - NO MARKETING NO ADVERTISING CAMPAIGNS - DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS
Sporazum iz 2003. godine
Teritorijalni sukob između dviju zemalja teško da će biti riješiv s obzirom da obje zemlje imaju različite interpretacije kontrole nad teritorijalnim vodama krimskog poluotoka. Obje strane nastoje se prikazati pred međunarodnom javnosti kao zaštitnike normalnog prometa iz Crnog u Azovsko more.
Obje zemlje potpisale su 2003. sporazum prema kojem obje imaju pravo prolaska, međutim u posljednjih nekoliko mjeseci došlo je do toga obje strane maltretiraju međusobne brodove.
Most vrijedan 7,5 milijardi
Ove godine 7,5 milijardi dolara pušten ruski most preko Kerčkih vrata povezao je Rusiju s Krimom, te služi kao idealno sredstvom blokade područja kao što se pokazalo u nedjelju kada je ruski teretni brod blokirao promet.
Ruski kolumnist Oleg Kashin tvrdi kako je Azečko more idealno za političko pokazivanje snaga i kako je to više ekstenzija neprekidnih sukoba u istočnoj Ukrajini nego početak rata, piše New York Times.