Odvjetnik Goran Petronijević koji stoji iza Milana Radoičića, kontroverznog biznismena i sada već bivšeg potpredsjednika Srpske liste, potvrdio je kako je baš on priznao da je odgovoran za organiziranje oružanog sukoba kod Banjske, javlja Nova.rs. Odvjetnik je to pročitao iz priopćenja bivšeg potpredsjednika Srpske liste. Prenosimo ga u cijelosti:
"Ja, Milan Radoičić, od oca Rajka, rođen u Republici Srbiji, zbog brojnih spekulacija koje su se pojavile, obavještavam javnost da sam zajedno sa svojim sunarodnicima sa sjevera Kosova i Metohije 24. rujna došao na sjever Kosova i Metohije, do sela Banjska. Razlog našeg povratka je bio ohrabrivanje srpskog naroda s tog područja da se odupre teroru kojem je svakodnevno izložen. Obavještavam sve dežurne progonitelje srpskog naroda, od Kurtija do brojnih stranih pomagača, da sam osobno izvršio sve logističke pripreme za obranu naroda, te ovaj čin nema nikakve veze s mojim dosadašnjim političkim angažmanom. O tome nisam nikoga obavijestio, pa ni vlasti Republike Srbije, niti sam od njih dobio bilo kakvu pomoć jer smo već imali različite stavove po pitanju Kurtijevog terora", pročitao je odvjetnik pa nastavio:
"Da bismo udovoljili političkim razlozima, da bismo smirili situaciju, nekoliko puta smo se povlačili jer nam je rečeno da ćemo na taj način doprinijeti deeskalaciji, te da će KFOR učiniti sve što je potrebno da zaštiti srpski narod. Međutim, ovakvo naše smirivanje situacije druga strana nije shvatila kao dobru volju, već kao slabost. Zbog toga su iz dana u dan pojačane aktivnosti Kurtijevih snaga koje su ilegalno okupirale sjever Kosova. Jednostavno, sve dosadašnje metode otpora nisu rezultirale nikakvim poboljšanjem života, već intenziviranjem brutalnosti Kurtijevog režima. U takvoj atmosferi odlučio sam se na to jer su Kosovo i Metohija moja država, moja kuća, sastavni dio Republike Srbije.
Do stradanja policajca došlo je slučajno, nakon čega je počeo žestok obračun s obje strane u kome su poginula naša tri suborca, heroja, koji su svoje živote dali za slobodu i očuvanje Kosova i Metohije, a njihova plemenita žrtva nikada neće biti zaboravljena", stoji u priopćenju.
Podsjetimo, srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić kazao je da je potpredsjednik Srpske liste Milan Radoičić podnio ostavku na tu funkciju.
NATO odobrio dodatne snage za Kosovo
NATO je priopćio u petak da je "odobrio dodatne snage za rješavanje trenutne situacije" na Kosovu, ali nije odmah precizirao broj niti je rekao iz kojih zemalja. Sukob između policije i naoružanih Srba skrivenih u samostanu pretvorila je mirno selo na sjevernom Kosovu u ratnu zonu prošlog vikenda.
Predsjednica Kosova Vjosa Osmani optužila je Srbiju i njenog predsjednika Aleksandra Vučića da su odgovorni za napad naoružanog odreda na kosovsku policiju na sjeveru zemlje prošloga vikenda, istaknuvši u intervjuu za Reuters u četvrtak da je Kosovo "napadnuto".
Tridesetak teško naoružanih Srba napalo je kosovsku policiju u selu Banjska u nedjelju, nakon čega su se zabarikadirali u manastiru Srpske pravoslavne crkve.
U borbama su poginula trojica srpskih napadača i jedan kosovski policajac. Do sada su tri osobe optužene zbog sudjelovanja u napadu.
Policija je u nedjelju izložila oružje i streljivo zaplijenjeno od napadača, uključujući jurišne puške bivše jugoslavenske vojske, mitraljeze, snajpere, minobacače, protutenkovske raketne bacače, ručne granate, nagazne mine i dronove.
Kosovski premijer Albin Kurti rekao je da je policija pronašla oružje vrijedno pet milijuna eura, "dovoljno za stotine boraca".
Kosovo, koje je proglasilo neovisnost od Srbije 2008. nakon gerilske pobune i intervencije NATO-a 1999., optužuje Srbiju za naoružavanje i potporu srpskim borcima. Srbija, koja nije priznala neovisnost svoje bivše pokrajine, okrivljuje Kosovo za poticanje nasilja zlostavljanjem etničkih Srba.
POGLEDAJTE VIDEO: O sukobu Srba i policije na Kosovu izlaze teorije, pa i ta da napad podsjeća na taktiku ruskih plaćenika Wagner