U izvješću Luksemburga, koji trenutačno predsjeda Unijom, stoji da 4.000 osoba na dan stiže u Grčku iz Turske otkako je 29. studenoga potpisan sporazum. To je "blago smanjenje" u odnosu na 5.000 do 6.000 na dan u studenome prije nego što je bio potpisan sporazum i nije nužno rezultat turskih napora već se "može pripisati drugim čimbenicima", navodi se u tekstu.
Blago smanjenje za koje nije zaslužna Turska
Izvješće je pripremljeno za dvodnevni summit EU koji u četvrtak počinje u Bruxellesu i na kojem čelnici razmatraju napore za rješavanje izbjegličke i migrantske krize. U drugome izvješću, koje razmatra učinke akcijskog plana između EU i Turske, zaključuje se da je broj dolazaka "praktički nepromijenjen".
Konačno, u izvješću Frontexa, pogranične policije EU, u studenome je u Grčku ušlo 108.000 migranata ili gotovo upola manje nego u listopadu. Taj pad Frontex objašnjava pogoršanjem vremenskih uvjeta. U posljednjem tjednu studenoga iz Turske u Grčku doplovilo je 5000 ljudi.
Dobili 3 milijarde eura za 'zadržavanje' izbjeglica
Turski premijer Ahmet Davutgolu i njemačka kancelarka Angela Merkel sastali su se u četvrtak prije početka summita kako bi dogovorili plan izravnog prijevoza sirijskih izbjeglica iz Turske u Europu.
Međutim, brojni čelnici EU ističu da za provedbu tog plana Turska mora dokazati da čini sve kako bi spriječila krijumčarenje ljudi put Europe. Prema dogovoru Ankare i EU, Turska dobija 3 milijarde eura pomoći za izbjeglice u zamjenu za spečavanje njihova isplovljavanja put Europe. Ankara je dobila i druge ustupke poput ublažavanja viznog sustava za turske državljane koji ulaze u EU.