Izraelske obrambene snage odmjereno, ali snažno ulaze u Pojas Gaze. Vojni analitičari opisuju njihov proboj kao oprezan "korak po korak" pritisak, piše The Telegraph.
I izraelski premijer Benjamin Netanyahu se početkom tjedna izrazio sličnim riječima rekavši da Izrael sustavno napreduje "korak po korak" u vojnom pohodu protiv Hamasa te da to čini "odmjerenim, vrlo snažnim koracima".
Izraelske trupe pokušavaju presjeći Pojas Gaze na dva dijela, što bi moglo dovesti do opsade Hamasovih glavnih vojnih sredstava i infrastrukture. Trenutno se kreću iznad grada Gaze na sjeveru i prema Wadi Gazi na jugu. Kontraadmiral Daniel Hagari, glasnogovornik Izraelskih obrambenih snaga, nedavno je potvrdio da je Izrael "proširio aktivnost" svojih snaga unutar Gaze, uključujući pješaštvo, inženjerijski korpus, oklopne tenkove i topnički korpus.
Izraelski analitičari smatraju da je "korak po korak" strategija rezultat prijašnjih lekcija, poput rata 2014. godine kada je Hamas ubio 66 izraelskih vojnika zahvaljujući razgranatoj mreži tunela. Jedan od najgorih incidenata dogodio se trećeg dana sukoba u gradu Gazi kada se oklopni transporter pokvario i pogođen je protutenkovskom raketom. Svih sedam vojnika koji su se nalazili u transporteru su ubijeni. Tek nakon ovog incidenta su Izraelske obrambene snage započele snažno topničko bombardiranje i zračne napade.
"Izraelske obrambene snage uče na svojim greškama i zato ste vidjeli zračne napade u takvom razdoblju", rekao je jedan bivši izraelski vojni obavještavac za The Telegraph. "Oni pripremaju teren, čiste ga u područjima za koja znaju da će se morati boriti."
Više satova otkucava istovremeno
Izvršni direktor Instituta za studije nacionalne sigurnosti (INSS) u Tel Avivu, Manuel Trajtenberg, rekao je da strategija Izraela također mora uzeti u obzir "nekoliko različitih satova, od kojih svi otkucavaju".
"Tu je sam vojni sat u smislu ljudstva i kapaciteta, ali također i taoci, međunarodni pritisak, čak i ekonomski pritisak. Najveći izazov je kako se svi oni mogu sinkronizirati", kaže Trajtenberg.
Cilj Izraelskih obrambenih snaga (IDF) u Gazi je uništiti vojno krilo Hamasa i njegovu ogromnu vojnu infrastrukturu uključujući mrežu tunela, pogone za proizvodnju projektila i skladišta oružja i goriva. Nakon što su sravnile sa zemljom većinu područja grada Gaze, polako se pomiču naprijed i buldožerima ruše tunele kako bi se spriječili iznenadni napadi sa stražnje strane. Početkom tjedna su se pohvalili da su pogodili više od 600 ciljeva u 24 sata, što je bilo za 150 više u odnosi na prethodni dan. I sam Hamas je izvijestio o "teškim borbama" u sjevernoj Gazi, ali je rekao da su se izraelski tenkovi povukli iz južnih predgrađa grada Gaze.
Civili u Gazi se pozivaju već više od dva tjedna da presele južno od Wadi Gaze radi vlastite sigurnosti. Iako se gotovo milijun stanovnika od tada preselilo na jug, vjeruje se da su na sjeveru još deseci tisuća. S obzirom na prodor izraelske vojske, nije sigurno koliko dugo će postojati mogućnost za bijeg s tog prostora.
"Samo bi dogovor oko taoca sada vjerojatno promijenio putanju izraelskog prodora na sjever", smatra Trajtenberg.
"Samo IDF u potpunosti zna što se događa, ali izgleda sporo i namjerno", rekla je Sima Shine iz INSS-a. "Okarakterizirala bih to kao oprezan, korak po korak pristup iz vojne perspektive."
Trajtenberg je predvidio da će izraelska kopnena operacija "doći do vrhunca za dva tjedna, a zatim se postupno smanjivati s dugim repom" koji će se protegnuti u mjesece. Sugerirao je da bi Hamas mogao biti uništen ili protjeran, a Gazom bi upravljale okolne arapske nacije, možda uz sudjelovanje UN-a, sve dok palestinske vlasti ne bi mogle preuzeti vlast.
POGLEDAJTE VIDEO: Nakon 26 dana opsade Gaze otvorena egipatska granica. Mrtvih je više od 8 tisuća: 'Ovo je pakao na zemlji'