Novinari Timea razgovarali su s mnogim uglednim ekonomistima i povjesničarima kako bi, po nizu kriterija, utvrdili tko su bili ljudi koji su imali najveću ekonomsku moć i utjecaj u povijesti
Kako bi bilo uzbudljivije, krenimo od kraja liste.
10. Džingis-kan (1162. - 1227. Mongolsko carstvo)
Bogatstvo: Mnogo zemlje, ali ne više od toga
Vođa Mongolskog carstva kontrolirao je prostor najvećeg carstva u povijesti koje se na svom vrhuncu protezalo od Kine do Europe. Unatoč tomu, Džingis-kan osobno nije nagomilao bogzna kakvo bogatstvo. Čak štoviše, povjesničari kažu da je upravo njegova velikodušnost bila ključ njegove ogromne moći.
Osvojeni plijen dijelio bi sa svojim vojnicima i zapovjednicima, a suprotno uvriježenim mišljenjima, vojsci Džingis-kana bilo je zabranjeno u pohodima otimati plijen za sebe. Sve oteto činovnici bi popisivali i potom pravedno dijelili vojnicima. Sam Džingis-kan za života si nije sagradio niti jednu palaču, hram, a ni grobnicu. Kada je umro, umotan je u krpe i sahranjen kao običan čovjek.
9. Bill Gates (1955. SAD)
Bogatstvo: 78,9 milijardi dolara
Najbogatiji živući čovjek na svijetu i jedini živući s ove liste. Prema procjeni Forbesa, neto bogatstvo osnivača Microsofta je 78,9 milijardi dolara, što je oko 8 milijardi više od bogatstva Amancija Ortege, suosnivača Zare i drugog najbogatijeg živućeg čovjeka na svijetu.
8. Alan Rufus (1040. – 1093. Engleska)
Bogatstvo: 194 milijarde dolara
Poznat je i kao Crveni Alan, nećak Vilijama Osvajača, vojvode od Normandije, s kojim je sudjelovao u Normanskom osvajanju Britanije 1066. godine. Kada je umro, Rufus je imao, preračunato u današnje novce, 11 tisuća funti, što je, po izračunima ekonomista, bilo oko 7 posto ondašnjeg BDP-a Engleske. U današnjim omjerima, to bi pak bilo 194 milijarde dolara.
7. John D. Rockefeller (1839. – 1937. SAD)
Bogatstvo: 341 milijardu dolara
Slavni Rockefeller obogatio se ulaganjem u naftnu industriju 1863. godine, dok se ista još nije činila globalno unosnom. Do 1880. njegova kompanija Standard Oil već je kontrolirala 90 posto američke proizvodnje nafte. Kada je umro, bogatstvo mu je procijenjeno na 1,5 milijardi dolara što je tada bilo 2 posto američkog BDP-a. Danas bi to, ekvivalentno, iznosilo 341 milijardu dolara.
6. Andrew Carnegie (1835. – 1919. SAD)
Bogatstvo: 372 milijarde dolara
Rockefeller je možda slavniji, no Carnegie je vjerojatno bio najbogatiji Amerikanac svih vremena. Taj škotski imigrant prodao je 1901. godine svoju tvrtku US Steel JP Morganu za 480 milijuna dolara. U to vrijeme to je bio iznos 2,1 posto američkog BDP-a. Usporedbom s aktualnim vrijednostima, Carnegiejevo bogatstvo danas bi težilo 372 milijarde dolara.
5. Josif Visarionovič Staljin (1878. – 1953. Sovjetski Savez)
Bogatstvo: Potpuna kontrola nad državom koja je činila 9.6 posto globalnog BDP-a
Staljin je bio diktator neograničene moći koji je kontrolirao jednu od najvećih ekonomija svijeta. Prema podacima Organizacije za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD) SSSR je 1950., tri godine prije Staljinove smrti, imao 9,5 posto udjela u svjetskoj ekonomiji. Ta razina proizvodnje danas bi odgovasrala iznosu od 7,5 bilijuna (tisuću milijardi) američkih dolara!
Iako taj novac nije, naravno, pripadao Staljinu osobno (on je čak živio prilično asketski) na ovu listu ga dovodi činjenica da je imao apsolutnu moć nad državom koja je zauzimala šestinu čitavog kopnenog prostora Zemlje, ali i moć da svojevoljno odlučuje i usmjerava njezinu ekonomiju.
4. Akbar Veliki (1542. – 1605. Mogulsko Carstvo, Indija)
Bogatstvo: Upravljanje carstvom koje je činilo četvrtinu svjetskog BDP-a
Najveći vladar indijske Mogulske dinastije, Akbar Veliki, vladao je carstvom koje je u to doba činilo četvrtinu svjetske ekonomije. Prema nekim ekonomistima, Indija je u njegovo doba imala BDP jednak onome u EEngleskoj kojom je tada vladala kraljica Elizabeta I s tim da je ekstravagantnost života vladajuće klase u Indiji tada uvelike nadmašivala ono u Europi.
3. Car Shenzong (1048. – 1085. Kina)
Bogatstvo: Upravljanje carstvom koje je činilo 25-30 posto svjetskog BDP-a
Kina u vrijeme vladavine dinastije Song, iz koje je bio i Shenzong, smatra se ekonomski najmoćnijim carstvom svih vremena. To je bogatstvo izviralo kako iz tehničkih inovacija iznimnih za ono doba, tako i od izuzetno uspješnog poreznog sustava koji je, po mišljenju mnogih stručnjaka, bilo stotinama godina ispred današnjeg poreznog sustava u većini Europe.
2. August Cezar (63. pr. Kr. - 14. Rimsko Carstvo)
Bogatstvo: 4.6 bilijuna dolara
Pranećak Julija Cezara nije samo upravljao carstvom koje je u to doba činilo 25 do 30 posto ukupne svjetske ekonomske moći, već mu je i osobno pripadala oko petina tog bogatstva. U današnjim omjerima, radi se o otprilike 4,6 tisuća milijardi (bilijuna) američkih dolara. Dovoljno je reći da je neko vrijeme čitav ondašnji Egipat bio u vlasništvu cara Augusta.
1. Mansa Musa (1280. – 1337. Mali)
Bogatstvo: Ne može se opisati!
Mansa Musu, vladara Timbuktua, kraljevstva u Zapadnoj Africi, često nazivaju najbogatijom osobom koja je ikad živjela. Njegovo je kraljevstvo u to vrijeme bilo najveći proizvođač zlata, a zlato je tada bilo, takoreći, sve.
Zapisi govore da je Musa, krenuvši na hodočašće u Meku, sa sobom poveo nekoliko desetaka deva od kojih je svaka nosila stotinjak kilograma zlata. Profesor povijesti sa Sveučilišta Michigan, Rudolph Ware, kaže da je Musa bio "najbogatija osoba koju je svijet vidio".
"Zamislite najveću količinu zkata koju bi netko mogao posjedovati i onda je udvostručite - to je bilo Musino bogatstvo", kaže Ware. Musa je na nekim crtežima (vidi glavnu sliku) prikazivan s masivnom zlatnom krunom na glavi, zlatnim žezlom u jednoj i šalicom punom zlata u drugoj ruci.