favoriti bili merkel i papa /

Iznenađenje u Oslu: Nobel za mir otišao nevladinim organizacijama u Tunisu

Image

Norveški odbor za dodjelu Nobelove nagrade za mir odlučio je nagraditi tuniški nacionalni kvartet zbog njegova presudnog doprinosa gradnji pluralističkog društva u Tunisu nakon Revolucije jasmina 2011. godine

9.10.2015.
11:14
VOYO logo

Nobelovu nagradu za mir dobilo je udruženje nevladinig organizacija Tunisian National Dialogue Quartet.

Norveški odbor za dodjelu Nobelove nagrade za mir odlučio je nagraditi tuniški nacionalni kvartet zbog njegova presudnog doprinosa gradnji pluralističkog društva u Tunisu nakon Revolucije jasmina 2011. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
273 kandidiranih /

Tko će ove godine osvojiti Nobela za mir? Šuška se kako su kandidati Merkel, Papa i UNHCR

Image
273 kandidiranih /

Tko će ove godine osvojiti Nobela za mir? Šuška se kako su kandidati Merkel, Papa i UNHCR

"Nakon Arapskog proljeća u Tunisu tokom 2010. i 2011. godine, tuniški kvartet je odigrao važnu ulogu u jačanju mira i dijaloga među građanima te je dao velik doprinos izgradnji demokracije u Tunisu", piše u priopćenju iz Osla.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tuniški kvartet spasio jedinu uspješnu priču Arapskog proljeća

Početkom 2011. tuniški predsjednik Zine Abidin Ben Ali postao je prvi arapski diktator zbačen masovnim prosvjedima.  Tako je u arapskom svijetu počeo val prodemokratskih pokreta nazvanih Arapskim proljećem. 

U listopadu iste godine islamistički pokret Enahda pobijedio je prvim slobodnim izborima u Tunisu. Ali do sredine 2013. demokratska tranizicija bila je pred kolapsom.
Oporba je gnjevno reagirala na nacrt ustava što ga je sastavila Enahda i optužila je i za ubojstvo dvojice ljevičarskih političara, koje su počinili radikalni islamisti, što je dovelo do poziva na ostavku vlade.

Deseci tisuća ljudi izašali su na ulice i optužili Enahdu za savez s radikalnim islamistima i džihadistima.

Do krize u Tunisu došlo je samo nekoliko tjedana pošto je zapovjednik egipatske vojske Abdel Fatah al-Sisi svrgnuo izabranog islamističkog predsjednika Muhameda Mursija nakon velikih učinih prosvjeda. Izgledalo je da bi se u Tunisu moglo dogoditi slično.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U tom trenutku počeo se stvarati Tuniški nacionalni kvartet za dijalog i tražiti kompromis kojim bi se zadržala i civilna vlast i sačuvao put u demokraciju.
Pod vodstvom moćnog saveza radničkih sindikata (GUTW), Kvartet je uključivao i udrugu poslodavaca, ligu za ljudska prava i odvjetničku komoru. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Do listopada 2013. smislili su plan: Enahdina vlada će podnijeti ostavku i zamijenit će je nestrančka tehnokratska vlada, a ustavotvorna skupština će nastaviti rad na trajnom ustavu. 

Kvartet je za nekoliko mjeseci ostvario prvi uspjeh - parlament je odobrio tehnokratsku vladu i prihvatio novi ustav.

U listopadu 2014. u zemlji su održani novi parlamentarni izbori na kojima je sekularna Nida Tunis osvojila većinu. Enahda je završila druga i dobila jedno mjesto u vladi nove vladajuće stranke.

Kvartet je imao ključnu ulogu u spavašavanju jedine uspješne priče Arapskog proljeća.  Ono što je Tunisu uspjelo, a nije Siriji, Egiptu, Libiji i Jemenu, norveški odbor za dodjelu Nobela odlučio je nagraditi najprestižnijom svjetskom nagradom za mir. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Favoriti bili Angela i papa Franjo

Pojedinci i organizacije iz cijeloga svijeta ove su godine za Nobelovu nagradu za mir nominirali 273 kandidata. Javnosti nisu poznate sve kandidature što potpiruje spekulacije i oklade uoči dodjele.

Kristian Berg Harpviken, ravnatelj Instituta za mirovne studije u Oslu, koji svake godine sastavlja kratku listu potencijalnih dobitnika no nije povezan s odborom što dodjeljuje nagradu, kazao je da bi ove godine nagrada mogla biti povezana s izbjegličkom krizom. Njegova favoritkinja je bila Angela Merkel.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Radi se o kombinaciji njezina moralnog vodstva i donošenja teških odluka koja zaslužuje nagradu", rekao je Harpviken.

Međutim, gotovo dvije trećine Nijemaca u ovotjednoj anketi izjasnilo se protiv toga da njihova kancelarka dobije nagradu. Šezdeset i jedan posto Nijemaca kaže da ona nije 'priladna kandidatkinja' koja bi trebala biti nagrađena u Oslu, dok je 34 posto suprotnog mišljenja.

Harpvikenov drugi favorit je bio ruski list Novaja Gazeta, rijedak slučaj neovisnog novinarstva u Rusiji.

Trojica norveških povjesničara i analitičara koji uređuju internetsku stranicu posvećenu Nobelovoj nagradi za mir kažu da je snažan kandidat UNHCR, koji je već dvaput dobio Nobela, 1954. i 1981.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Analitičari smatraju da bi se Odbor za dodjelu Nobela mogao odlučiti za neki međunarodni sporazum, poput onoga između Irana i šest svjetskih sila o rješavanju problema iranskog nuklearnog programa. Drugi mirovni ugovor koji se spominje je između kolumbijske vlade i revolucionara FARC-a.

gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo