"Interpol je 24. ožujka obavijestio Tribunal da je izdao crvene tjeralice kojima se traži lociranje i uhićenje Petra Jojića, Jove Ostojića i Vjerice Radete zbog slučaja koji je protiv njih pokrenut pred Tribunalom", navodi se u priopćenju Haškog suda koje prenose mediji.
Tribunal je Jojića, Radetu i Ostojića optužio da su utjecali na svjedoke u procesu protiv čelnika SRS Vojislava Šešelja tako što su ih prijetnjama, ucjenama i mitom nagovarali da promijene iskaze ili da ne svjedoče.
Ništa još nije učinjeno
Naloge za uhićenje troje Šešeljevih radikala sudsko vijeće donijelo je još 5. listopada prošle godine, a sredinom studenoga s njih je skinuta oznaka tajnosti.
Prije toga, u siječnju 2015., Tribunal je vlastima u Beogradu uputio nalog za uhićenje troje radikala, ali po njemu ni do danas nije ništa učinjeno nakon što je Viši sud u Beogradu objavio tumačenje da, prema domaćem zakonu o suradnji s Haškim tribunalom, nisu ispunjeni uvjeti za uhićenje i izručenje optuženih radikala.
Prema zaključku Višeg suda, Srbija ima pravnu obvezu izručiti haške optuženike za najteže ratne zločine, genocid i zločine protiv čovječnosti, ali ne i okrivljenike za nepoštivanje suda, odnosno utjecanje na svjedoke, kakav je slučaj u postupku protiv Jojića, Radete i Ostojića.
Srbija tradicionalno ne surađuje
Haški je tribunal Srbiju već dva puta prijavio Vijeću sigurnosti UN-a zbog nesuradnje u postupku protiv troje radikala, a od vlasti u Beogradu zatraženo je da hitno promijeni nacionalni zakon o suradnji s ICTY-em.
Prvostupanjskom presudom, koju je Haški tribunal donio u ožujku 2016., Vojislav Šešelj oslobođen je svih optužbi za ratne zločine u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini i protjerivanje Hrvata iz Vojvodine, a žalbeni postupak je u tijeku.