Kineska je policija uhitila 26 ljudi optužanih za krijumčarenje iPhonea između Hong Konga i kineskog grada Shenzhena. Krijumčari su navodno koristili dron i kabel koji je išao između dva nebodera kako bi svake noći prebacivali preko 15.000 iPhonea preko granice, piše Interesting Engineering.
Chen Liang, zamjenik šefa lokalnog Ureda za borbu protivkrijumčarenja, rekao je kako je banda radila od ponoći do 5 ujutro kako bi izbjegla otkrivanje. Švercanje iPhonea između dva grada traje već godinama, no vlasti kažu kako je ovo prvi put da imaju dokaze o korištenju dronova.
Dronovima prebacivali kablove preko granice
"Ovo je prvi slučaj otkriven u Kini da su se koristili dronovi za prekogranično krijumčarenje", izjavili su carinski službenici. Dronovi su konkretno korišteni za prenošenje 200 metara dugog kabla izmežu stambenih nebodera s obje strane granice. Kablovi bi zatim bili pričvrščeni za dva divovska motorizirana kotača u stanovima. Paketi s iPhoneima bi se u Hong Kongu vezali za kabel kojeg bi kotači zatim vukli na drugu stranu granice. U svakom je paketu bilo otprilike deset iPhonea.
"U oba stana su bili instalirani materijali za smanjenje buke kako bi se prijrio zvuk motoriziranih kotača", opisao je Chen. "Na taj se naćin svake noći preko granice prebacivalo 10.000 do 15.000 mobilnih telefona", nastavio je. "A kako su djelovali 15 noći mjesečno, mjesečni bi im prihod bio preko 10 milijuna yuana (9.6 milijuna kuna)."
Porezi pomažu rastu crnog tržišta
iPhonei se proizvode u NR Kini ali su zbog visokih poreza i drugih davanja rezervirani gotovo isključivo za elitu. Tako iphone koji u SAD-u košta oko 1.000 dolara i Kini ima cijenu od 3.000. Ta umjetno stvorena visoka cijena stvorila je vrlo aktivno tržište krijumčarene robe. Krijumčari koriste razne načine kako bi prebacili luksuzna dobra u Kinu. Prošle je godine tako na granici uhvaćena žena s preko stotinu iPhonea pričvršćenih o svoje tijelo. Drugi primjeri uključuju limenke s kavom, ali i tube zubne paste u kojima su se nalazili luksuzni satovi.
Ovo je tek prvi u nizu otkrivenih pokušaja krijumčarenja tražene robe, ali policija s obje strane granice očekuje više ovakvih primjera u budućnosti. vlasi i u Hong Kongu i u Shenzhenu i same su uožile u dronove kako bi se lakše nosile s budućim pokušajima neovlaštenog prebacivanja preko granice.
Krijumčare su možda inspirirale operacije krijumčarenja robe u zatvore visoke sigurnosti. Tako je u Britaniji korišten četverokopter (quadcopter) kako bi se u zatvor unijeli određeni predmeti, dok je pokušaj krijumčarenja robe u zatvor u američkoj saveznoj državi Ohio gotovo završio neredima među zatvorenicima.