"Imamo ljude koji rade s ISIS-om, a koji paralelno rade i za nas", rekao je al-Araji u intervjuu za The Independent kojeg je dao u Bagdadu.
"ISIS ne zna tko su ti ljudi, a mi se pobrinemo da oni ne budu izloženi riziku. Ponekad tako sigurnosne službe čak plate automobil u kojem se nalazi bomba kako bi se bombardirala neka od ISIS-ovih meta u Bagdadu. Nakon toga vlada u javnost plasira lažne brojke o broju stradalih. Na taj se način štite doušnici", priznao je al-Araji.
Trenutačni ministar u iračkoj vladio nekad je bio na čelu šijitske organizacije Badr, a na poziciju ministra unutarnjih poslova u toj zemlji došao je prošle godine nakon što se njegov prethodnik povukao zbog posljedica koje je u javnosti izazvala eksplozija auto bombe koju je postavio ISIS, a koja je ubila 300-tinjak ljudi.
Al - Arajijev prethodnik se povukao prošle godine
Iako priznaje da bi se takav stravičan događaj mogao ponoviti, al-Araji je mišljenja kako je to u sadašnjim uvjetima ipak malo vjerojatno jer snage ISIS-a više ne kontroliraju većinu gradova i četvrti u njima koje su prije držali. "Glavno je to da je kalifat slomljen i sveden tek na jedan grad, Rawu te na zapadni, pustinjski dio", dodao je.
"ISIS gubi sve više teritorija pod svojom kontrolom pa su sve vidljiviji znakovi defetizma, a snažno im je opao i moral. Posebice nakon poraza u bitci za Mosul, tvrdi al - Araji. Ipak, porazi su ih potaknuli da se okrenu drugim taktikama. Obučavaju "spavače", pronalaze nova skloništa, skladište hrane i oružje u pustinjskim skrovištima kako bi povremeno bili u stanju izvoditi napade", rekao je.
ISIS će u tom smislu slijediti primjer Al - Kaide, čiji su se članovi također trebali prilagođavati drugačijim oblicima ratovanja u godinama nakon poraza kojeg je doživjela.
Al- Araji, međutim, tvrdi kako će ih u tome spriječiti uz pomoć svojih doušnika.
'Glavno je to da je kalifat slomljen'
"Surađujemo s njihovim članovima obitelji te njima bliskim ljudima. Upravo danas, tijekom dana, stupit ćemo u kontakt sa ženom jednog od ISIS-ovih vođa. Dajemo joj novac i štitimo njezin identitet, ali nam ona ne pomaže zbog toga nego zato što želi zaštititi svoj i život svojih sinova", pojasnio je.
Ozračje u iračkoj vladi oko problema ISIS-a najviše se promijenilo na bolje nakon pobjede u velikoj bitci za Mosul.
IRAK U POTPUNOSTI PREUZEO KONTROLU NAD NAFTNIM POLJIMA OKO KIRKUKA: Kurdski pešmerge se povukli
U listopadu prošle godine započela je velika ofenziva protiv IS-a u Mosulu, gradu na sjeveru zemlje, najvećem koji je kontrolirala Islamska država u Iraku i u kojem je prije tri godine utemeljila svoj kalifat nad dijelovima Iraka i Sirije. Skoro godinu dana poslije, iračke snage i međunarodna koalicija predvođena SAD-om, proglasila je pobjedu u tom strateški iznimno važnom gradu.
ISIS mijenja taktiku ratovanja
Bila je to dotad najveća pobjeda iračke vosjke. No, uskoro se u Iraku pojavila nova i ozbiljna potencijalna kriza - preuzimanje kontrole nad područjem Kirkuka, koji su dotad kontrolirali Kurdi pešmerge.
Naime, iračke vladine snage i iranske milicije pokrenuli su ofenzivu 16. listopada ove godine osvećujući se za referendum o neovisnosti održan 25. rujna koji je organizirala kurdistanska regionalna vlada (KRG) u sjevernom Iraku.
Svrha je ofenzive bila zauzeti tzv. sporna područja na koja prava polažu obje strane, i KRG i iračka središnja vlada, kao i granične prijelaze i ključne naftne pogone.
Naftom bogat Kirkuk pao je u ruke iračkih snaga bez mnogo otpora 16. listopada no Pešmerge su počeli snažno uzvraćati kad su se povukli bliže jezgri teritorija KRG-a.
Iako su Pešmerge najavljivali dugotrajni otpor, kriza je na kraju uspješno okončana, a preuzimanje regije je izvršeno mirno.