Institut za proučavanje rata (ISW) objavio je u novoj analizi rata u Ukrajini da će ruske snage nastaviti ofenzivu u Donjeckoj oblasti u sljedećih nekoliko tjedana nakon što stignu dodatne mobilizirane ruske trupe i snage povučene iz Hersona.
Prema ISW-u, ukrajinske snage u Donjeckoj oblasti “će se naći pod teškim pritiskom”, a Ukrajina će vjerojatno morati preraspodijeliti neke trupe za obranu od ovih ofenziva. “Rusi vjerojatno neće ostvariti značajnije uspjehe usprkos svojim naporima, no s vremenom bi mogli zauzeti Bahmut uz enormnu cijenu”, piše ISW.
“Putin je vjerojatno dopustio Surovikinu da se povuče iz zapadnog Hersona pod uvjetom da zauzme ostatak Donjecke oblasti, koristeći ruske snage vraćene iz zapadnog Hersona kao i novopristigle mobilizirane vojnike. Ovo zapažanje koje je iznio Andriy Zagorodnyuk, predsjednik Ukrajinskog centra obrambenih strategija, najvjerojatnije je objašnjenje za nastavak intenziteta ruskih ofenzivnih operacija prvo oko Bahmuta, a zatim na jugozapadu oko područja Vuhledar, koje su započele 28. listopada”, piše ISW.
Institut procjenjuje da je prestanak ili duže usporavanje borbenih operacija u sljedećih nekoliko mjeseci malo vjerojatan.
"Rusi ne pokušavaju uspostaviti i ojačati obrambene položaje duž cijele linije, već obnavljaju ofenzivne operacije u Donjeckoj oblasti. Ukrajinci će gotovo sigurno nastaviti svoje protuofenzivne operacije koje su već u tijeku. Obje strane već se bore u vrlo blatnim uvjetima. Vjerojatno se neće prestati boriti kada zima zaledi tlo i učini ga još pogodnijim za mehanizirano manevarsko ratovanje velikih razmjera”, navodi ISW.
“Bilo kakav pokušaj primirja ili prekida neprijateljstava u ovom trenutku bi velikom većinom pogodovao Rusiji. Putin bi trebao željeti takav prekid vatre, to mu je u interesu. Trebao bi shvatiti da treba dati vremena svojim snagama da se oporave i omogućiti rezervistima koji dolaze na ratište vremena da se obuče i pripreme za ozbiljnu borbu", ocjenjuje ISW.
Činjenica da Putin i dalje tjera svoje generale da nastave ofenzive u ovim okolnostima je teška pogreška iz vojne perspektive, piše Institut, a isto tako, malo je vjerojatno da će tražiti prekid vatre.
To vjerojatno proizlazi iz bilo kojih psiholoških čimbenika koji su Putina uopće naveli da krene u invaziju, ali potrebe ruskog predsjednika da pokaže svoju čvrstoću tvrdolinijaškoj frakciji koju predvodi, barem u javnosti, financijer Wagnera Jevgenij Prigožin.