Tijekom pandemije poslodavci su se susreli s novim izazovima. Osim standardnog nedostatka radnika, sada im problem predstavljaju i brojna bolovanja i samoizolacije prouzrokovane širenjem virusa.
Tako je i poznati švedski lanac namještaja Ikea, došla na ideju te svim necijepljenim radnicima u Velikoj Britaniji srezala pravo na bolovanje, piše Mirror.
Naime, necijepljeni Britanci moraju biti u karanteni 10 dana nakon bliskog kontakta s pozitivnom osobom.
No, oni zaposleni u ovoj švedskoj trgovini suočavaju se i sa samo 96,35 funti tjedne plaće, koliko je propisano prema zakonskom minimumu.
Za usporedbu, prosječna plaća zaposlenika u Ikeinoj trgovini je 10,10 funti na sat izvan Londona i 11,30 funti unutar njega, odnosno 404 funti i 452 funti u radnom tjednu.
Vrijedi samo za necijepljene
Dodajmo kako od kolovoza u Engleskoj oni koji su dvaput cijepljeni više se ne moraju izolirati ako su bliski kontakt osobe koja ima covid. No, od necijepljenih se to i dalje traži.
Ikea zapošljava više od 10.000 djelatnika diljem Ujedinjenog Kraljevstva u 21 trgovini.
U svom priopćenju za medije pojasnili su da se ova politika odnosi samo na necijepljene radnike s "visokim razinama odsutnosti".
No Ikea nije jedina koja se odlučila na ovakav potez. Mnoge tvrtke pozvale su zaposlenike da se cijepe, a neke nude i plaćeno slobodno vrijeme kako bi zaposlenici otišli na cijepljenje.
Cjepiva protiv koronavirusa bit će obavezna za više od dva milijuna ljudi zdravstvenog osoblja u Engleskoj do sljedećeg ljeta.
Ujedinjeno Kraljevstvo suočava se sa snažnim pokretima protiv cijepljenja, dok zdravstveni djelatnici ističu kako je cjepivo najučinkovitiji način borbe protiv štetnih bolesti.
Smiju li poslodavci tjerati radnike na cijepljenje?
Katie Ash, voditeljica radnog prava u jednoj odvjetničkoj tvrtki, objasnila je kako "šef vjerojatno neće moći prisiliti radnike na cijepljenje".
"Poslodavci imaju zakonsku obvezu zaštititi zdravlje i dobrobit svojih zaposlenika, a u nekim slučajevima, kao što je kada osoblje dolazi u kontakt s mnogim ljudima na načine koji predstavljaju veliki rizik, mogu vas snažno potaknuti da se cijepite kako bi zadržali sigurnost", rekla je.
“Međutim, uvođenje obveznog cijepljenja moglo bi biti protivno individualnim ljudskim pravima. Za takvu liječničku intervenciju potreban je pristanak. Ako vas je poslodavac prisilio na cijepljenje, možda ćete moći poduzeti pravni postupak protiv njih", dodala je Ash.