Opća skupština Ujedinjenih naroda prihvatila je u listopadu 2008. incijativu službenog Beograda da ICJ, kao glavno pravosudno tijelo UN-a, objavi savjetodavno mišljenje o pravnom utemeljenju te deklaracije.
Na temelju odluke Opće skupštine UN-a, ICJ je morao donijeti savjetodavno mišljenje o srbijanskom pitanju koje je glasilo: "Je li jednostrana deklaracija o neovisnosti privremenih tijela lokalne samouprave na Kosovu u skladu s međunarodnim pravom?"
Rasprava je provedena u studenome 2009. godine. Mišljenje Međunarodnoga suda pravde, glavnog pravosudnog organa UN-a sa sjedištem u Den Haagu, nije obvezujuće.
Kosovo je Srbiji poručilo da se prema njemu odnosi kao prema suverenoj državi, nakon odluke Međunarodnog suda pravde da njegovim jednostranim odcjepljenjem od Srbije 2008. nije prekršeno međunarodno pravo.
"Očekujem da se Srbija promijeni i pristupi nam kako bismo razgovarali o brojnim pitanjima od zajedničkog interesa, važnim objema državama", rekao je kosovski ministar vanjskih poslova Skender Hyseni nakon odluke suda potaknute tvrdnjom Srbije da je deklaracija o neovisnosti Kosova "flagrantno kršenje" njezine teritorijalne cjelovitosti.
"No, takvi se razgovori mogu voditi samo između suverenih država", rekao je Hyseni koji je vodio izaslanstvo svoje države na izricanju mišljenja ICJ-a. Predsjednik Srbije Boris Tadić mišljenje je Međunarodnog suda pravde (ICJ) o legalnosti kosovske deklaracije o neovisnosti ocijenio teškim za Srbiju te istaknuo kako Srbija nikada neće priznati jednostrano proglašenu neovisnost Kosova.
"Odluka Međunarodnog suda pravde da jednostrana deklaracija o neovisnosti Kosova ne povrijeđuje međunarodno pravo teška je za Srbiju i to otvoreno treba reći našoj javnosti. Međutim, jasno je da se sud nije izjašnjavao o pravu na otcjepljenje već je odlučio da raspravlja isključivo o tehničkom sadržaju deklaracije o neovisnosti", kazao je Tadić na tiskovnoj konferenciji.
Predsjednik Srbije kazao je kako tekst deklaracije sam po sebi ne narušava međunarodno pravo, s obzirom da ga se, kako je rekao, i ne dotiče.
Srbija, dodao je, nikada neće priznati jednostrano proglašenu neovisnost Kosova, jer smatra da jednostrana, etnički motivirana secesija nije u skladu s načelima Ujedinjenih naroda.
Srbijanski ministar vanjskih poslova Vuk Jeremić je također zjavio kako kako Srbija nikada neće priznati jednostrano proglašenu neovisnost Kosova.
Prethodni članci:
arti-201007100315006 arti-201006070130006