Ministar unutarnjih poslova pod Tonyjem Blairom postao je tako najstariji parlamentarac u Velikoj Britaniji koji se otvoreno zalaže za legalizaciju svih droga, s ciljem njihove kontrole i slabljenja narko tržišta. Predlaže da početna točka nove borbe protiv narkotika bude suočavanje sa činjenicom da zabrana droga, prohibicija, nije odgovor za taj problem. Nakon toga se mogu smisliti različiti režimi za različite droge, koje bi se nabavljale po liječničkom receptu i prodavale u licenciranim prodavaonicama, tj. ljekarnama.
"Heroin je tako opasna droga da bi morala biti dostupna samo preko recepta", ističe on, nakon čega ga novinar BBC-ja traži za pojašnjenje. Heroin bi, dakle, bio dostupan onima koji smatraju da im je potreban putem recepta, a ilegalno bi bilo prodavati ga na ulici?
"Da. Heroin treba uzeti iz ruku dilera i staviti ga u ruke medicinskim profesionalcima.... Lišiti dilere baze kupaca i na taj način demontirati kriminalno carstvo", kaže o tome Ainsworth.
Smanjenje kazne za 'travu' nije povećalo broj korisnika
Velika Britanija, inače, ima tzv. ABC sistem klasifikacije droga. U razredu A su najopasnije droge i ako vas uhvate s njima za vlastitu upotrebu maksimalna kazna je sedam godina zatvora. Tu su ecstasy, LSD, heroin, kokain, crack, "lude gljive" i amfetamini koji se konzumiraju injekcijom. U B razredu su "obični" amfetamini, kanabis te lijekovi Ritalin i Pholcodine, a zapriječena kazna za nedozvoljeno posjedovanje tu je 5 godina zatvora. Najbenignijim drogama smatraju se tablete za smirenje, analgetici, Ketamin i GHB, poznatiji kao droga za silovanje i maksimalna kazna za posjedovanje iznosi dvije godine zatvora. Maksimalne kazne za dilanje droge variraju od 14 godina u skupini B i C do doživotne kazne zatvora u slučaju A.
"Mi smo klasificirali kanabis kao drogu C, ali ga je, nažalost, Gordon Brown vratio na B listu. No, (micanje kanabisa na listu C) to nije napravio nikakvu promjenu, iako je odluka završila na naslovnicama svih novina. Uporaba marihuane se nije narasla, kao što se naveliko najavljivalo. Svi su tada govorili: 'O, bože, ovo je kraj svijeta! Vlada popušta po pitanju trgovine droga'. Ali nema dokaza da je uporaba kanabisa narasla, već je pala zadnjih godina!", kaže Ainsworth.
Kanabis bi se prema nekim razmatranjima, mogao prodavati poput duhana, s naglaskom da prodajna mjesta moraju imati licencu. Kada je upitan što će biti s kokainom, bivši ministar je odgovorio slično kao i u slučaju heroina - "nabavka bi se vršila preko liječnika i farmaceuta".
Koja je poruka opće legalizacije?
Ainsworthovi stavovi, dakako, nisu naišli na široko odobravanje u politici.
"Dekriminalizacija je pojednostavljeno rješenje koje propušta prepoznati svu složenost problema i ignorira koliko ozbiljno uzimanje droge može naškoditi pojedincu. Legalizacija također propušta uputiti poruku ljudima koji zlorabe droge ili ukazati na jad, troškove i propuštene prilike koje ovisnosti uzrokuju kod pojedinaca, njihovih obitelji i šire zajednice", kaže James Brokenshire, ministar prevencije zločina.
No, Ainsworth tvrdi da nije preliberalan te da ne ohrabruje ljude na korištenje droga. Po njemu je problem što se milijarde funti troše na "uzaludnu prohibiciju" što ga je natjeralo da promijeni mišljenje o načinima borbe protiv droga, kazao je BBC-ju. U vrijeme kada je bio ministar uvidio da čak ni operacija specijalnog odjela za kriminal kojom su britanske vlasti uspjele podignuti cijene opijata na ulicama Londona - nije upalila, već se samo povećao kriminal koji je trebao pokriti narasle troškove ovisnicima.
Upitan zašto na tom prijedlogu nije inzistirao dok je bio ministar, odgovara da je tada činio sve što je mogao "u granicama kolektivne odgovornosti".
Vezani članci:
arti-201005200476006 arti-201007220387006 arti-201012010462006 arti-201003260566006