Nema mira na Bliskom istoku /

Hutisti udaraju na trgovačke rute, ali tko je pravi splektaroš, onaj tko vuče konce? Analitičar. 'Stvari su jasne'

Image
Foto: Profimedia

'Ne možemo reći da Jemen samoinicijativno povlači ove poteze koje povlači, to bi bilo naivno reći kao i da je Hamas odlučio napasti samo radi sebe i povoljnog trenutka. Vidimo tu uzročnu vezu direktnu s Iranom', pojašnjava geopolitički analitičar Avdagić

21.1.2024.
16:11
Profimedia
VOYO logo

Hamas i Izrael su krajem prošle godine ušli u najžešći sukob u posljednjih nekoliko godina. Američka diplomacija povukla je sve zamislive i raspoložive napore kako bi spriječila eskalaciju sukoba i njegovo širenje na regiju te je čak otvoreno zaprijetila militantnoj libanonskoj skupini Hezbolah i Iranu, da će požaliti ako se na bilo koji način odluče izravno uključiti u sukob, piše Net.hr.

Tako se u cijelu priču, na prvi pogled nepovezano, uključio Jemen, točnije, jemenski hutisti, a krenule su i ozbiljne trzavice na granici Irana i Pakistana, dvije zemlje koje su ujedno i nuklearne sile.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na pitanje, koliko nemire na iranskom i pakistanskom pograničnom području "iza kulisa" podupire Saudijska Arabija, geopolitički analitičar Denis Avdagić ističe kako ne treba isključiti da netko obavještajno sudjeluje u tom segmentu.

"Ne možemo ništa ostaviti nepovezano, ali nema potrebe ni za direktnim vezanjem", kaže te dodaje:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Svi ratovi su proxy ratovi. U zadnje vrijeme se snažno gura ta teza zbog rata u Ukrajini, ali to su svi ratovi. Uvijek imate nekoga sa strane tko nije direktno u sukobu, ali je zainteresiran. Ili imate onu dobru staru, neprijatelj mog neprijatelja je moj prijatelj", pojašnjava Avdagić.

Iako se na Bliskom istoku trenutačno događa puno sukoba na području Pojasa Gaze, južnog Libanona, Sirije, Irana i Pakistana, većina bliskoistočnih zemalja ostala je povučena i podalje od ovih sukoba. Avdagić kaže kako je to zato jer im je jasno da sve konce vuče - Iran.

Image
nedostatak osnovnih potrepština /

Njemačke se trgovine pripremaju na prazne police: Opskrba proizvodima kasni zbog hutista i prosvjeda poljoprivrede

Image
nedostatak osnovnih potrepština /

Njemačke se trgovine pripremaju na prazne police: Opskrba proizvodima kasni zbog hutista i prosvjeda poljoprivrede

"Jasno im je da je to iranska intencija, da se uvuče što više zemalja. Jasno je da Rusija želi da se prošire zone sukoba, pogotovo tamo gdje interes Zapada pada. Oni će malo gurkati i Sjeveru Koreju, ali zasad se ni to ne razvija u nešto ozbiljnije. Jasno je i da gurkaju na Balkanu, Dodika i Vučića primjerice, ali oni nisu samoubojice", kaže Avdagić.

Sreća je i da velike sile nemaju "apetit" ulaziti u izravne sukobe, dodaje. Primjerice, da Rusija ne pokazuje ambicije napasti neku NATO članicu, a da Kina nije napala Tajvan iako nedavno održani izbori u toj otočnoj državi ne idu u koristi viziji kineskog predsjednika Xi Jinpinga o Tajvanu kao dijelu Kine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No, kako se u cijeloj priči našao Jemen? Na prvi pogled, hutisti su započeli ispaljivati rakete prema Izraelu u znak solidarnosti s palestinskim civilima koji podnose sav horor izraelske odmazde za Hamasov napad na izraelske kibuce. Sada, hutisti su se obrušili na trgovačke brodove na Crvenom moru, izrazito važnoj trgovačkoj ruti koja se proteže područjem između Afrike i Arapskog poluotoka.

"Ne možemo reći da Jemen samoinicijativno povlači ove poteze koje povlači, to bi bilo naivno reći kao i da je Hamas odlučio napasti samo radi sebe i povoljnog trenutka. Vidimo tu uzročnu vezu direktnu s Iranom", pojašnjava Avdagić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zemlja koja je prošla stravičan rat i koju je zatim pogodila najveća humanitarna katastrofa na svijetu, trenutno se nalazi pod upravom hutista koje podržava Iran, dok se priznata jemenska vlada, koja uživa podršku Saudijske Arabije, trajno nastanila u egzilu, točnije, u Rijadu.

Iran je do sada, kako kaže Avdagić, marljivo uzgajao ovaj "cvijet", i došlo je vrijeme da se gesta uzvrati - udar na trgovačku rutu teheranska je kreacija koju hutisti marljivo provode u djelo. Strah od odmazde gotovo da i ne postoji jer Jemen "živi" stanje rata već dugi niz godina.

"Čak i ako su neke države pragmatično gledale na situaciju na Bliskom istoku i nisu to htjele gledati kao nešto bitno - govorim u kontekstu Gaze i Izraela - sada svi vide i vidjet će u Europi da ovakva situacija - kad vam netko krene remetiti međunarodne vode i globalne trgovačke rute - to će itekako svi osjetiti", kaže analitičar.

Ovim pravcem, naime, prolaze brodovi s kontejnerima koji sadrže robu koju svakodnevno kupujemo u trgovini, a tu su i energenti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"U pozadini toga stoji Iran", jasan je Avdagić.
"Da su međunarodno hrabriji rekli bi, 'ovo je napravljeno jer smo ih mi ponukali da to naprave'. Naravno da niti su hrabri niti su blesavi. Remete sve skupa, ali oni će naravno opovrgnuti da imaju bilo kakve veze s time iako je posve jasno da žele biti jak faktor i imaju sada partnera u Rusiji", dodaje.

Iran je pokrenuo i događaje u Gazi, vjerojatno smatrajući da je povoljan trenutak i da će se dio arapskih zemalja okrenuti i djelovati protiv Izraela.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Međutim, većina arapskih zemalja zna tko je u pozadini Hamasa i nisu se uhvatili na tu udicu, a kao što vidimo i neće. Zato i kažem, ono što je pozitivno je da nema širenja. Odnosno, ovo širenje koje se događa treba staviti u kontekst istih nalogodavaca koji su sve skupa pokrenuli. Ako se to sve svodi na tri H: Hamas, Hezbolah i hutiste, onda je to samo Iran", zaključuje geopolitički analitičar Avdagić.

POGLEDAJTE VIDEO: SAD ne staje s napadima, a hutisti prijete. UN poručuje: 'Zabrinuti smo zbog eskalacije i utjecaja na širu regiju'

trump
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo