Mađarska je ponovno privukla pažnju većeg dijela svijeta i to ne po dobrom. Sa svih strana pljušte osude novog zakona koji zabranjuje "promociju homoseksualnosti" za mlađe od 18 godina. Dodatnu kontroverzu izaziva i činjenica da je najnovija zabrana zapravo dio zakonu protiv pedofilije koji je tamošnji parlament usvojio 16. lipnja 2021.
A što "zabrana promocije homoseksualnosti" znači u praksi? To pitanje sada najviše muči televizijske nakladnike, oglašivače i učitelje u školama. Ono što se pretpostavlja jest to da će televizije neke od popularnih serija i filmova poput "Harryja Pottera", "Dnevnika Bridget Jones" ili pojedinih epizoda "Prijatelja" morati emitirati tek nakon 22 sata.
I ne samo to, iz mađarskog komercijalnog kanala RTL Klub za BBC kažu da će neke serije biti čak i zabranjene. Jedna od njih je "Moderna obitelj" u kojoj homoseksualni par odgaja dijete. Osim toga, sporni bi mogli postati i filmovi poput "Billy Elliotta" i "Philadelphije" jer također prikazuju ili "promoviraju" homoseksualnost.
Bivši vladin suradnik: 'Ma, pretjerujete...'
U Mađarskoj je za kontrolu sadržaja u medijima zaduženo vladino tijelo nazvano Medijska uprava koja pregledava sadržaj, označava prikladne termine njegova emitiranja, a ima ovlasti i istražiti te odgovoriti na prijave građana vezane uz sadržaj emitiran u medijima.
Bivši član Medijske uprave, za razliku od komercijalnih televizija, ne strahuje od velikih zabrana.
"Stav da će država braniti ljudima gledanje Harryja Pottera ili Dnevnika Bridget Jones je pomalo pretjeran. Ne očekujem da će televizijski nakladnici imati toliko problema. Za vladu je novi zakon simbolična poruka javnosti i nastavak na ranije odluke koje su uvijek na strani obitelji", kaže Andras Koltay za BBC dodavši da bi ograničenja mogli očekivati samo serije i filmovi u čijem sadržaju dominira promjena spola ili neka homoseksualna tema.
Orban i njegova vladajuća stranka Fidesz baštini ultrakonzervativne vrijednosti, a nova zabrana "promocije homoseksualnosti" samo je jedan u nizu udaraca prema LGBT+ zajednici. Prošle je godine, podsjetimo, parlament zabranio posvajanje djece za istospolne parove uz obrazloženje da posvojiti dijete mogu samo ljudi koji su u braku.
Viktor Orban
Vratar repezentacije ustao protiv zakona
Vlada se trudi, ali čini se da javnost ipak nije toliko impresionirana. O tome govori i podatak da je prije osam godina istospolne brakove u Mađarskoj podržavalo 30 posto ljudi, a danas se ta brojka popela na 46 posto.
Čak je i vratar mađarske nogometne reprezentacije Peter Gulacsi izrazio javnu podršku LGBT+ zajednici i pozvao na više tolerancije prema "duginim obiteljima".
Nešto manje vidljiva meta novog Orbanovog zakona je opozicija. Do parlamentarnih izbora ostalo je tek devet mjeseci, a savez oporbenih stranaka, od lijevih Socijalista pa sve do krajnje desnog Jobbika, namjerava izabrati zajedničkog kandidata za premijera koji bi se suprotstavio Orbanu.
Je li prava meta zapravo oporba?
Dopredsjednica Demokratske koalicije Agnes Vadai vjeruje da je namjera vlade bila dići na noge one koji ih podržavaju, ali i podijeliti oporbenu koaliciju budući da je Jobbik podupro zabranu "promocije homoseksualnosti".
"Kao krajnje desna stranka poduprli smo anti-pedofilski zakon. Opozicijske stranke kao i naši glasači su vrlo raznoliki i jedini načini da se riješimo ove vlade je da upravo tu raznolikost i zadržimo", rekao je čelnik Jobbika Peter Jakub.
Vadai tvrdi da će, bez obzira na razilaženja s Jobbikom, nastaviti raditi skupa, a osvoje li vlast iduće godine, nadaju se kako će izmijeniti zakone i izbrisati homofobne elemente iz njih.
Orban kopira Putina, ali u nekim stvarima je i gori
Vladavinu Viktora Orbana često se uspoređuje s onom Vladimira Putina koji je, 2013. godine, također zabranio "promociju homoseksualnosti". No, između mađarskog i ruskog zakona postoje određene razlike. Ruski zakon, ako se dobro pročita, nije ciljao izravno homoseksualnost već "netradicionalne seksualne veze". Mađari pak u svom zakonu izravno spominju homoseksualnost.
Drugo, Rusi nisu homoseksualnost i pedofiliju "strpali" u isti zakon, a Mađari su učinili upravo to. I bez obzira na novi zakon, pretpostavlja se da brojne pedofilske afere unutar mađarske Katoličke crkve neće biti istražene jer crkva od vlade dobiva velik novac i njezin je vrlo bliski saveznik.
Istraživački novinar Peter Urfi je 2019. otkrio 17 mogućih slučajeva pedofilije unutar crkve u razdoblju od 20 godina. Za nedjela nitko nije osuđen, a ako bi se nad nekim i provela istraga, on bi, "za kaznu", bio premješten u drugu župu ili umirovljen.
Von der Leyen: 'Taj zakon je sramota'
Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen snažno je u srijedu osudila mađarski zakon za koji kaže da diskriminira ljude na osnovu seksualne orijentacije.
“Ovaj mađarski zakon je sramota. Dala sam upute nadležnim povjerenicima da pošalju pismo kako bismo izrazili našu pravnu zabrinutost prije nego što zakon stupi na snagu”, kaže von der Leyen.
“Ovaj zakon jasno diskriminira ljude na osnovu njihove seksualne orijentacije. On je protivan temeljnim vrijednostima Europske unije, ljudskog dostojanstva, jednakosti i poštivanja ljudskih prava. Nećemo raditi kompromise o tim načelima”, ističe predsjednica Komisije.
Von der Leyen dodaje da vjeruje u Europsku uniju u kojoj je svatko slobodan biti ono što je jest i voljeti koga god želi.
“Vjerujem u Europu koja prihvaća raznolikost. Koristit ću sve ovlasti Komisije kako bih osigurala da se prava svih građana EU-a poštuju. Tko god oni bili i gdje god živjeli u Europskoj uniji."