U glavnom gradu Europske unije je treći dan na snazi izvanredno stanje. Ulice Bruxellesa su sablasno puste, posvuda patroliraju vojska i policija, ne radi podzemna željeznica, kao ni škole i vrtići. U racijama tijekom noći i jutra uhićena je 21 osoba.
U Bruxellesu je s hrvatskim veleposlanikom Marijem Nobilom razgovarao dopisnik Večernjeg lista Tomislav Krasnec.
Bili ste veleposlanik u New Yorku, Beču, Ljubljani, Tuđmanov savjetnik na početku rata. Jeste li ikad doživjeli nešto ovakvo kao što je ova teroristička opasnost u Bruxellesu?
Mislim da je kod nas 90-ih bilo puno gore. Ovo podsjeća na situaciju u Americi nakon 11. rujna po militarizaciji sigurnosne situacije. Ovdje postoji određena tjeskoba, ali ne i šok.
U Bruxellesu rade mnogi Hrvati. Javljaju li se vašem veleposlanstvu, imate li kakav savjet za njih?
Pa više ima zabrinutih roditelja koji ovdje imaju djecu ili zaposlene, ali situacija je u principu dosta mirna. Za sada nema neke panike.
Znamo da su u Bruxellesu vlasti proglasile najviši stupanj opasnosti. Mislite li da se radi o tome da hvataju bjegunce koji su sudjelovali u napadima u Parizu ili preventivno djeluju?
Belgijska vlada je usvojila novih 18 mjera koje su nakon jedne vrlo opuštene situacije, odnosno otvorenog društva kakvo belgijsko jest, novi pristup problemu međunarodnog terorizma. Nakon Pariza ništa nije isto. Sadašnji val mjera sigurnosti u Bruxellesu je posljedica jedne preventivno-pokazne vježbe, hapšenja onih za koje se zna da su bili na sirijskim i drugim ratištima i preventivno djelovanje prema svim kriminalcima. Mislim da se prije svega radi o racijama, a manje o raščišćavanju repova tragedije u Parizu.
Neki kažu da je Bruxelles džihadistički centar u Europi. Da li biste se složili s tim?
Tu žive brojne manjine, Belgija je imala kolonijalnu prošlost, ima jako puno stare i nove dijaspore iz Magreba, a to donosi jedan socijalno-vjerski konfliktni potencijal. Velika je nezaposlenost, posebno mladih Arapa. Ima niz elemenata koji upućuju na to da je fermentiranje tog problema bilo nešto izrađenije u Belgiji i možda u Francuskoj nego u drugim zemljama Europe.