Hrvatska je danas glavna tema srpskog Blica, koji je na glavnoj poziciji portala objavio članak naslovljen: "Je li Hrvatska upravo rekla laku noć zdravom razumu". U povećem tekstu analizirani su brojni primjeri promocije ustaštva od kojih se Hrvatska nije ogradila, te se zaključuje kako ustaštvo u Hrvatskoj dobiva sve veću podršku i državne vlasti.
Presuda suda u Požegi
Jedan od dokaza za to Blic pronalazi i u presudi Prekršajnog suda u Požegi koji je oslobodio Stanka Dragičevića optužbe da je počinio prekršaj kada je u svibnju prošle godine pred ulazom u svoje dvorište, u Ulici hrvatskih branitelja u Požegi, na jarbolu izvjesio zastavu HOS-a, s grbom koji sadrži i pozdrav ‘Za dom spremni'. Iz presude proizlazi da je isticanje ustaškog pozdrava “Za dom spremni” još jednom proglašeno legalnim i predstavlja “izraz volje i legitimiteta vlasti u Hrvatskoj”, ocjenjuje Blic.
"Ovo sramotno objašnjenje sutkinje Prekršajnog suda u Požegi Đurđice Čakalić praktično znači davanje “zelenog svjetla” i ohrabrenja svima onima koji smatraju da je poklič iz vremena Nezavisne Države Hrvatske (NDH) sasvim u redu. Ako bi se pratila logika ovakve odluke, po njoj bi i uzvikivanje “Heil Hitler” ili “Zieg Heil” pozdrava bilo prihvatljivo. Samo, to nije slučaj ni u jednoj zemlji Europske unije, osim u Hrvatskoj", primjećuje Blic.
Thompsonovm poklič
Prema pisanju srpskog lista, ovo je još jedan dokaz da hrvatske vlasti ne da neće, nego ne žele izjasniti se o ponašanju koje je gotovo svuda neprihvatljivo, koje toleriraju i žmire na nacionalističke ispade gotovo uvijek kada se dogode, dok se u isto vrijeme pozivaju na demokraciju i toleranciju. Promocija ustaštva ednostavno je praksa kojoj niko ne želi stati na put, navodi srpski list.
05.08.2018., Glina - Koncert Marka Perkovica Thompsona povodom Dana pobjede i domovinske zahvalnosti, Dana hrvatskih branitelja i Dana grada Gline. Photo: Edina Zuko/PIXSELL
'Slučaj iz Požege, sasvim je jasno, nije prvi. Tako je upotreba ustaškog pozdrava “Za dom spremni” amnestirana i prošle godine, samo što je to učinio sud u Slunju, kada je oslobođen kontroverzni pjevač Marko Perković Thompson, piše Blic i podsjeća kako se na tu presudu policija nije žalila, pa je postala pravomoćna.
U tekstu se podsjeća i kako je Thompson na obilježavanju godišnjice Oluje, u kojoj je iz Hrvatske prognano više od 250 tisuća Srba, započeo koncert u Glini pjesmom “Bojna Čavoglave” i ustaškim pozdravom. Upravo zbog koketiranja s ustaštvom Thompsonu su u posljednjih par godina zabranjeni nastupi u Austriji, Švicarskoj, Njemačkoj, ali i Sloveniji. Za razliku od prošle, policija ove godine nije ni podnijela prijavu protiv Thompsona, objasnivši to sudskom praksom koja odbacuje takve prijave.
Zaštita Thompsona u RH
Koliko Hrvatska nema problem s ovakvim ponašanjem, prema mišljenju Blica, svjedoči i to da je nakon zabrane Thompsonovog koncerta u Mariboru tražio zaštitu od državnog vrha. Iako je bilo pokušaja da se to učini, na kraju nije uspjelo.
Blic smatra kako je posebno apsurdno što je hrvatska Vlada formirala Komisiju za suočavanje s prošlošću, koja je donijela preporuku da je pozdrav “Za dom spremni” neustavan, ali da se može koristiti u posebnim prilikama. S obzirom da preporuka nije obavezujuća, sve ovo što se događaja samo je epilog toga.
21.04.2018., Jasenovac - Komemoracije za zrtve ustaskog logora u organizaciji Saveza antifsistickih boraca Hrvatske i Srpskog narodnog vijeca u Spomen-podrucju Jasenovac. Milorad Pupovac. Photo: Nikola Cutuk/PIXSELL
"To je štetno i uvredljivo za sve narode koji su bili žrtve ustaškog režima čiji je ovo bio službeni pozdrav te će stvoriti teškoće i u unutarnjim i u međunarodnim odnosima kada je u pitanju Hrvatska", podsjeća Blic na riječi predsjednia Srpskog narodnog vijeća Milorada Pupovca otprije nekoliko mjeseci.
Iskrivljavanje istine
Podsjetili su i na upozorenje Efraima Zuroffa, takozvanog 'lovca na naciste', koji je osudio Hrvatsku zbog ustaškog pozdrava i negiranja zločina NDH.
Osuda Hrvatske i zbog ustaškog pozdrava, ali i zbog negiranja zločina NDH svako malo stigne i od direktora Centra Simon Wiesenthal u Jeruzalemu Efraima Zuroffa, koji uporno skreće pozornost na ovo izvrtanje istine o događajima tijekom Drugog svjetskog rata. On je u nekoliko navrata osudio poklič “Za dom spremni”, koji je postao nezaobilazna ikonografija na hrvatskim nacionalističkim skupovima, ali i skretao pažnju hrvatskim vlastima za mnoge druge stvari.
09.09.2016., Zagreb - Carigradski patrijarh Bartolomej I posjetio je danas Zagreb. U Srpskoj pravoslavnoj gimnaziji prisustvovao je simpoziju o Jasenovcu i zrtvama genocida. Dr. Efraim Zuroff. Photo: Patrik Macek/PIXSELL
"Svaka izjava poput one što ju je dao vladin Savjet za suočavanje s prošlošću, koja može ostaviti dojam da su “ustaše možda učinile neke loše stvari, ali oni nisu toliko loši, oni su junaci, patrioti i trebalo bi slijediti njihov primjer” je potpuni apsurd", upozorio je Zuroff koji je prije nekoliko mjeseci boravio u Zagrebu. On je upozorio i da Europska unija mora preuzeti odgovornost i da ne zatvara oči na iskrivljavanje istine o Holokaustu (govoreći prije svega o Jasenovcu), kako bi se prikrili zločini lokalnih suradnika i promovirale laži.
"U krajnjoj liniji, odgovornost u ovom slučaju leži na Hrvatskoj, ali pristupivši EU, hrvatske vlasti su preuzele sve njezine vrijednosti. Ovo nisu europske vrijednosti, to su fašističke vrijednosti koje štete odnosima", poručio je Zuroff. On je svojevremeno kritizirao i postavljanje spomen-ploče s ustaškim obilježjima u blizini Jasenovca, za koju je rekao da joj nije mjesto ni tu, niti bilo gdje u svijetu.