EUROPSKI SUD ZA LJUDSKA PRAVA /

Hrvatska ponovno izgubila spor u Strasbourgu: U pet godina nije iselila ovršenika

Image

Vlasnik je podnio tužbu jer država tijekom pet godina i dva mjeseca nije uspjela iseliti ovršenika iz njegove nekretnine koju je kupio na dražbi u ovršnom postupku

14.10.2021.
15:06
VOYO logo

Hrvatska je izgubila spor pred Europskim sudom za ljudska prava (ESLJP) jer država u više od pet godina nije iselila ovršenika iz nekretnine koju je novi vlasnik kupio na javnoj dražbi.

Sud u Strasbourgu u četvrtak je presudio da je podnositelju zahtjeva povrijeđeno prava na mirno uživanje vlasništva, ali i pravo na pošteno suđenje u razumnom roku pa mu je dosuđena odšteta od 2300 eura na ime nematerijalne štete te 3000 eura za troškove postupka.  

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vlasnik je podnio tužbu jer država tijekom pet godina i dva mjeseca nije uspjela iseliti ovršenika iz njegove nekretnine koju je kupio na dražbi u ovršnom postupku.

Tijekom ovršnog postupka koristio je sredstva za ubrzanje postupka predviđenih Zakonom o sudovima, povodom kojih je Županijski sud u Velikoj Gorici utvrdio povredu podnositeljevog prava na suđenje u razumnom roku i dosudio mu 7.500 kuna naknade. Nakon žalbe državnog odvjetništva Vrhovni sud je naknadu smanjio na 3.500 kuna. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
HRVATSKA NA OPTUŽENIČKOJ KLUPI /

Europski sud za ljudska prava donio dvije presude protiv RH: Obje se tiču domaćeg pravosuđa

Image
HRVATSKA NA OPTUŽENIČKOJ KLUPI /

Europski sud za ljudska prava donio dvije presude protiv RH: Obje se tiču domaćeg pravosuđa

Sud ponovio svoje ranije stajalište

Sud u Strasbourgu je ponovio svoje ranije stajalište da je zahtjev za isplatu primjerene naknade zbog povrede prava na suđenje u razumnom roku (tzv. „kombinirano kompenzacijsko-ubrzavajuće sredstvo“) učinkovito pravno sredstvo za prekomjerno trajanje postupaka.

Unatoč tome, ESLJP je smatrao da je podnositelj i dalje žrtva povrede Konvencije o zaštiti ljudskih prava i temeljnih sloboda jer je dosuđena naknada bila preniska u odnosu na naknadu koju bi podnositelju dosudio taj sud.

Prihvaćajući utvrđenje Županijskog i Vrhovnog suda o nerazumnom trajanju ovršnog postupka, sud je presudio da je došlo do povrede prava na suđenje u razumnom roku.

Sud je također ocijenio da je odugovlačenje s postupkom iseljenja ovršenika, koji je u dva navrata spriječio i Živi zid, podnositelju povrijedilo pravo na mirno uživanje vlasništva jer tijekom pet godina i dva mjeseca nije mogao stupiti u posjed svoje nekretnine, izvijestio je ured hrvatske predstavnice pred sudom u Strasbourgu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo