HRVATI U SRBIJI SU ZABRINUTI: /

'Sve je izraženiji govor mržnje u medijima usmjeren prema nama'

Image
Foto: PIXSELL, Marko Mrkonjić
14.11.2017.
15:04
PIXSELL, Marko Mrkonjić
VOYO logo

Centar za nove medije Liber analizirao je ove godine 16 tiskanih, elektroničkih, on-line i agencijskih medija, i zaključio kako je "ekstreman govor prisutan u svakoj četvrtoj vijesti najtiražnijih medija u Srbiji", kao i da je njegova jedina namjera "podizanje dramatičnosti i senzacionalizma po svaku cijenu, uz širenje straha i osjećaja nesigurnosti i nesnošljivosti".

Image
ŽIGMANOV: /

'Srbiji se isplati imati antihrvatski stav, ali Hrvati tamo žive u strahu'

Image
ŽIGMANOV: /

'Srbiji se isplati imati antihrvatski stav, ali Hrvati tamo žive u strahu'

Na udaru govora mržnje - Hrvati i 'Šiptari'

"U promatranom uzorku dominiraju širenje osjećaja nesnošljivosti prema Hrvatskoj i Hrvatima, a zatim i Albancima s Kosova (koji se uvredljivo nazivaju "Šiptarima"). Nije neuobičajeno i da se mnogi pripadnici hrvatskog naroda nazivaju 'ustašama", navodi se u istraživanju koje je objavljeno u utorak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

DSHV zaključak analize potkrepljuje podacima Povjerenstva za praćenje povrede manjinskih prava pri Hrvatskom nacionalnom vijeću, koje je tijekom 2016. zabilježilo 311 negativnih medijskih napisa o Hrvatima i Republici Hrvatskoj.

"U medijima se, naime, pripadnici hrvatskog naroda često nazivaju „ustašama“, što za posljedicu ima stvaranje dodatnog osjećaja straha kod pripadnika hrvatske nacionalne manjine u Republici Srbiji i AP Vojvodini. To je zabrinjavajuće tim prije jer istodobno u medijima nedostaje priloga i napisa koji bi za cilj imali upoznavanje šire javnosti o pravima pripadnika nacionalnih manjina i kulturnoj raznolikosti. Ovo je posebno osjetljiv problem za Hrvate jer se moraju u vidu imati i događaji iz 1990-ih godina", navodi se u priopćenju DSHV-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Širenje nesigurnosti, straha i netrpeljivosti

Ističe se kao veliki problem to što se problemom govora mržnje i netrpeljivosti u srbijanskim medijima bave nevladine udruge i entuzijasti, dok istraživanja relevantnih državnih i znanstvenih srbijanskih institucija manjka.

"S druge strane, ukazujemo i na to da širenje nesnošljivosti spram hrvatskog naroda i matične im domovine sve češće dolazi ne samo od ekstremno orijentiranih skupina, nego i od uglednih pojedinaca srbijanskog establišmenta i narodnih zastupnika. Podsjećamo da je govor mržnje opasna društvena devijacija koja za cilj ima širenje osjećaja nesigurnosti, straha i netrpeljivosti, a koja često zna rezultirati i fizičkim nasiljem i povlačenjem pojedinaca iz društvenog života zajednice te negiranjem vlastita identiteta, o čemu, na žalost, pripadnici hrvatske zajednice u Republici Srbiji svakako mogu posvjedočiti", ističe DSHV.

Zaključuje se da ovakva negativna društvena pojava "svakako ne bi smjela imati mjesto u društvu koje teži biti članom velike europske obitelji koja počiva na vrednotama kao što su demokracija, različitost, tolerancija, solidarnost".

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo