Do nesreće je došlo za vrijeme aeromitinga Terracina Air Show i to pred očima tisuća prestravljenih posjetitelja koji su zabijanje zrakoplova u morsku površinu u nevjerici promatrali s obale.
Zrakoplovom je upravljao Gabriele Orlandi koji nije uspio uspraviti letjelicu dok je pri kraju lupinga ponirala prema površini mora. Eurofighter je udario u površinu mora prije nego se pilot uspio katapultirati. Talijansko ratno zrakoplovstvo nešto kasnije je objavilo kako su uspjeli pronaći tijelo poginulog pilota. Ostatak Terracina Air Showa je otkazan nakon nesreće.
Eurofighter Typhoon je višenamjenski borbeni zrakoplov nastao suradnjom triju kompanija, Alenia Aeronautica, BAE Systemsa i EADS-a (danas Airbus Group). Projekt je od početka zamišljen kao zajednički europski program razvoja lovca prije svega za europske potrebe. Osim četiri države koje su sudjelovale u razvoju te su primarni korisnici, 15 Typhoon je također naručilo Austrijsko ratno zrakoplovstvo te Saudijska Arabija koja je naručila 72 lovca.
Typhoon je lovac 4,5 generacije te se smatra osnovom buduće NATO-ove zračne moći. Među važnim novitetima što ih uvodi Typhoon se posebno ističe Net centric tehnologijom povezivanja s drugim Typhoonima i ostalim savezničkim jedinicama radi razmjene informacija u stvarnom vremenu tijekom izvršavanja borbenih zadaća. To znači da, primjerice, jedan Typhoon radarski nacilja neprijateljski zrakoplov dok drugi Typhoon udaljen i stotinjak kilometara lansira radarski navođeni projektil bez uključivanja svog radara.