pritišću ga sa svih strana / Hoće li Orban popustiti? Amerikanci mu poslali upozorenje: 'Partneri ne rade takve stvari. To je riskantno'

Image
Foto: Profimedia

Švedska je zajedno s Finskom podnijela zahtjev za članstvo u NATO-u 2022. nakon ruske invazije na Ukrajinu

2.2.2024.
6:35
Profimedia
VOYO logo

Visoko rangirani američki zastupnici izjavili su kako žele da Mađarska odmah odobri pristupanje Švedske NATO-u, upozorivši u četvrtak, tjedan dana nakon što je njezin ulazak odobrila Turska, da Budimpešta riskira trajno naštetiti svojim odnosima s Washingtonom ako neće djelovati.

Benn Cardin je u Odboru za vanjske poslove američkog Senata izjavio da je "duboko zabrinut" zbog smjera sadašnje mađarske vlade. Taj zastupnik iz redova demokrata napomenuo je kako je mađarski premijer Viktora Orbana sve do danas kočio pomoć Europske unije Ukrajini, kao i to da kontinuirano ometa članstvo Švedske u NATO-u.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
OBJAVIO CHARLES MICHEL /

Mađarska je ipak pristala! Postignut dogovor svih 27 članica o pomoći Ukrajini. Čelnici EU-a pronašli kompromis s Orbanom

Image
OBJAVIO CHARLES MICHEL /

Mađarska je ipak pristala! Postignut dogovor svih 27 članica o pomoći Ukrajini. Čelnici EU-a pronašli kompromis s Orbanom

"Partneri ne rade takve stvari. I pitam se jesu li pouzdani saveznici za naš (vizni) program izuzeća", rekao je Cardin na konferenciji za novinare. Visa Waiver Program dopušta građanima iz 41 zemlje da putuju u SAD na boravak do 90 dana bez vize.

I senatorica Jeanne Shaheen, demokratkinja te Thom Tillis, republikanac, koji supredsjedaju senatskom skupinom promatrača NATO-a u svojoj izjavi su pozvali Mađarsku da promijeni smjer. "Nedjelovanje Mađarske riskira nepovratno narušavanje njezinih odnosa sa SAD-om i NATO-om", naveli su u svojoj izjavi Shaheen i Tillis.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Švedska je zajedno s Finskom podnijela zahtjev za članstvo u NATO-u 2022. nakon ruske invazije na Ukrajinu. Ali članstvo Švedske su zaustavile Turska i Mađarska, ostavljajući zemlju u neizvjesnosti i frustrirajući NATO saveznike koji Švedsku vide kao važnog igrača u osiguravanju sigurnosti u baltičkoj regiji. Mađarska je sada jedina članica NATO-a koja nije odobrila zahtjev Švedske za članstvo u savezu.

Odluka o financiranju EU-a jasan signal Moskvi i SAD-u

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij ustvrdio je u četvrtak da je odobrenje sporazuma o pomoći Europske unije Ukrajini "jasan signal" i Rusiji i SAD-u, gdje je paket pomoći toj zemlji zakočen u Kongresu. "To je jasan signal Moskvi da će Europa ostati čvrsta i da je ne mogu slomiti nikakvi razorni valovi koje je osmislio Kremlj", rekao je Zelenskij u svom noćnom videoobraćanju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Istovremeno, to je jasan signal preko Atlantika, signal da Europa preuzima svoje odgovornosti. Sigurnosne odgovornosti. Snažne odgovornosti. Čekamo odluke Amerike", poručio je Zelenskij.

Čelnici svih 27 država članica postigli su na izvanrednom samitu u Bruxellesu dogovor o paketu pomoći Ukrajini u iznosu od 50 milijardi eura. Izvanredni samit sazvan je jedino zato da se pokuša pridobiti suglasnost Mađarske. Na zadnjem samitu sredinom prosinca 26 članica postiglo dogovor o pomoći Ukrajini i jedino je je Mađarska bila protiv.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mađarski premijer Viktor Orban, braneći svoju odluku da odustane od veta na pomoć Ukrajini, tvrdi da je dobio jamstva da sredstva iz europskog proračuna namijenjena Mađarskoj, a koja su zamrznuta, neće završiti u Ukrajini. Orban je na društvenoj mreži X objavio da je na prethodnom samitu EU-a u prosincu prošle godine bio protiv paketa pomoći Ukrajini iz dva razloga.

"Jedan je da smo se bojali da će europska sredstva koja nam pripadaju, a koja nam Europska komisija dosad nije dala, prije ili kasnije završiti u Ukrajini”, rekao je Orban. Drugi razlog je da “smo se bojali da će sredstva Ukrajini biti dostupna na predugo razdoblje i bez kontrole”, dodao je. Orban kaže da je uspio ispregovarati nadzorni mehanizam i jamstva da će se novac u Ukrajini razumno trošiti te “jamstvo da mađarski novac ne može ići Ukrajini".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako su pridobili Orbana?

Izvanredni samit sazvan je jedino zato da se pokuša pridobiti suglasnost Mađarske. Na zadnjem sastanku na vrhu sredinom prosinca 26 članica postiglo dogovor o pomoći Ukrajini i jedno je je Mađarska bila protiv. Prema usuglašenom tekstu zaključaka, Orban za svoj pristanak nije dobio ništa zauzvrat.

U tekstu se kaže da će se “na temelju godišnjeg izvješća Komisje, Europsko vijeće (šefovi država ili vlada EU-a) voditi raspravu svake godine o provedbi Instrumenta za Ukrajinu s ciljem da daju smjernice”. Orban je ranije tražio da se iznos od 50 milijardi eura podijeli na četiri sljedeće godine, po 12,5 milijardi godišnje i da se o tome odlučuje svake godine čime bi on zadržao mogućnost da i dalje prijeti vetom kako bi dobio zauzvrat dobio ustupke oko odmrzavanja europskih sredstava koja su Mađarskoj zamrznuta zbog problema s vladavinom prava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U zaključcima se također kaže da će “bude li potrebe, za dvije godine Europsko vijeće pozvati Komisiju da napravi prijedlog revizije u kontekstu novog Višegodišnjeg financijskog okvira (VFO)”.

Međutim, odluku ima li ili nema potrebe za revizijom moraju donijeti čelnici država članica EU-a jednoglasno, što znači da bi Orban trebao pridobiti ostalih 26 čelnika da pristanu na novu reviziju proračuna, za što nema baš nikakvih izgleda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

 Hrvatski premijer Andrej Plenković je nakon samita, na pitanja je li Orban dobio neki ustupak za svoj pristanak, odgovorio niječno. “Ja to nisam primijetio”, rekao je Plenković.

POGLEDAJTE VIDEO: Smiju se tetovirato, dobiti veće plaće i jeftinije kredite. Kako mlade privući u vojsku

Tekst se nastavlja ispod oglasa
TOMA
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo